3D’ i hangi sırayla oğrenmeliyim?

3d-nasil-oyrenmeli

Merhaba arkadaşlar. Bu yakınlarda 3D’ i kendine meslek seçmeye karar veren bir arkadaş bana öğrenmeye nereden başlamayı ve hangi aşamaların olduğunu sordu.

Modelleme, malzeme ayarları, render ayarlarından, Postproduction’ dan bahs ederken, gözlerinde sanki artık bir kararsızlık olduğunu sezdim. Adamın üzerine bu hızla gitmemeliydim :?:

Evet, yeni başlayan arkadaşlar tüm bu karmaşık terimleri, aşamaları duyduklarında tüm bunlar onlara biraz korkunç geliyor. İyi ki ben zamanında hiç kimseye sormadan gitmişim ve tüm bu aşamaları karşılaştıkça teker teker geçmişim. Yoksa kim bilir belki bende yolun uzunluğunu görüp vazgeçebilirdim :smile:

Şaka şaka, yol o kadarda uzun değil, eğer doğru yolla giderseniz.

İşte tüm bunları göz önüne alıp bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Bu talimatlar herhangi bir 3d editöre (3ds Max, Maya, Z-Brush, Lightwave, Modo veya Mudbox) uygulanabilir. Burada özel araçlar ile çalışmak için talimatlar tarif edilmiyor. Burada siz 3D editörlerde çalışmak için iş sıralaması bulacaksınız.

3D’ de çalışma dört bölüme ayrılıyor:

Modelleme
Görselleştirme
Animasyon
Özel efektler
Hepsi

3D demek bunların hepsini bilmeniz demek değil. İçlerinden birini seçip sadece o yönde çalışabilirsiniz.

İlk önce hangi yönde çalışmak istediğinizi belirleyin. Daha sonra bu yönde çalışacağınız programı seçin. Ama tabii ki bazen hiç çalışmadan neyi daha iyi yaptığınızı anlamak çok zor. Ve seçim etmek için, neyi daha fazla sevdiğinizi anlamamız için, bazen aylarla her yönde çalışmamız gerekebilir.

Ben ilk başlarda modelleme ve görselleştirme ile uğraşsam da daha sonra görselleştirmeni seçtim. Çünkü bunu daha iyi yapıyordum ve görselleştirmeyi çok seviyorum.

Eğer modellemeyi seviyorsanız, o zaman görselleştirmeyi öğrenmek zorunda değilsiniz. Bazen para kazanmak için diğer bölümleri de mecburen öğrenmek zorunda kalabilirsiniz. Ama bence sevmediğimiz işi yapıp ona zaman harcamaktansa, sevdiğimiz işi yapıp o yönde profesyonel olmak daha iyidir. Ve eğer siz bulunduğunuz alanda iyi bir uzmansanız, sizin için iş bulmak daha kolay olacaktır.

Doğru, bu gün 3D, batıdan farklı olarak genelde mimari alanda kullanılıyor. Ve bu yönde çalışan şirketler işçiden hem 3d modelci, hem görselleştirme uzmanı hem de tasarımcı olmayı talep ediyorlar. Aslında bu doğru değil arkadaşlar.

Ben zamanında birkaç şirket ile işbirliği yaptım ve inanın böğle şirketler ile çalışmak insana zevk veriyor. Bir kez olsun bile ofislerine hiç gitmedim. Sadece internet üzerinden çalıştım.

Yapılması gereken iş şekli şöyle:
İlk önce menecer müşteri ile konuşur ve bazı detayları, bütçeyi vs. bilgileri müşteriden aldıktan sonra, iş netleştikten sonra devreye mimar girer. Mimar müşterinin isteklerini alır, şantiyeye gider, bir kaç gün iş ile ilgili bilgi toplar.

Mimar tüm projeyi kafasında veya kâğıt üzerinde çizdikten sonra bilgiler 3D modelciye verilir. Projede hangi modeller kullanılacak ve bu modelleri nerede bulmak mümkün? Mimar tüm bu bilgilere sahip, çünkü hep fuarları, şehrin dükkânlarını gezer ve bilgiler toplar. Onun işi bu.

3D modelci mimarin ona verdiği görüntülere göre modellemeye başlar veya gerekirse gidip satıldığı yerde projede kullanılacak modellerin resmini çeker ve onları modellemeye başlar.

Modeller hazır olduktan sonra iş görselleştirme uzmanına verilir. Ve o mimardan bilgiler aldıktan sonra görselleştirme işlemine başlar. Mimarın seçtiği doku örneklerini bulur (oluşturur) ve kullanır (İnternette bulamadıysa, gerekirse satıldığı yere gider ve bir parça alıp scan yapar).Ve bu şekilde iş devam eder. Müşteri ile görüşülür, gereken değişiklikler yapılır vs.

İlk başta zor gözüksede bu şekilde belirli bir süreden sonra büyük bir kütüphane oluşuyor. Ve artık işlem daha hızlı yapılıyor.

Böğle ekip çalışmasının güzel yanı şu ki, her kes sevdiği işi yapıyor. Yani mimar programları profesyonelce bilmek zorunda değil. Veya modelci görselleştirme araçlarını bilmek zorunda değil. Ve böylece her kes sevdiği işi yaptığı için iş kaliteli yapılır, hızlı yapılır, zevkle yapılır ve müşteri memnun kalır.

Ama ne yazık ki, bazı “akıllı” iş adamları maaşa tasarruf etmek için tüm bu üç işin hepsini bir kişiye yüklerler. Ama anlamıyorlar ki insan her yönde profesyonel olamaz. Ben aslında böğle uzmanların olmadığını söylemiyorum. Evet, her üç yönde gayet iyi çalışabilen uzmanlar var. Ama onlar genelde ya yüksek maaşa çalışır, ya da freelance olarak çalışıyorlar.

Bu şekil iş sisteminin kötü yanı ne? İlk önce üç kişinin işini bir kişi yaptığı için insan çok yoruluyor. Artı eğer bu sevmediği bir işse çok daha fazla yorulacaktır. Hatta kendi yaptığı işten tiksinecektir bile. Böylece iş kalitesiz ve uzun zamanda yapılıyor. Ve bu mutlaka siparişleri etkiliyor.

Bu yüzden becerdiğiniz kadar normal koşullar sunan bir firmada çalışın. Eğer böğle bir yer bulamıyorsanız freelance olarak çalışabilirsiniz. Çok şükür internet sınırları aşmamızı sağlıyor. Artık Türkiye’de kendi evinizde oturup Amerikan firmalarında çalışmanız mümkündür.

Söylemek istediğim, 3D sizi korkutmasın. Onun farklı bölümleri var ve siz sadece onlardan sadece birini seçebilirsiniz. Hatta modelleme işleminin kendisi bir kaç bölüme ayrılıyor. Ama bununla ilgili ileriki derslerde.

Ve bir şeyi unutmayın 3D sadece mimari projeler değil. Bu yüzden 3d grafikle nasıl para kazanabiliriz yazı serisini okumanızı tavsiye ederim.

Başarılar!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

Bilgisayar Grafikleri ile ilgileniyorum

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...