3D programları nasıl öğrenebilirim?

3d-program-egitimi

Yazı aynı zamanda bilgisayar oyunları oynayıp, Kung Fu panda gibi animasyon filmlerine bakıp ilhamlanarak böyle bir şey yapmak isteyen arkadaşlar için de faydalı olabilir.

3D’ i öğrenmek için o kadar da fazla yeteneğe ihtiyacınız yok. Bu iş ilk önce sabır ve inat ister. Eğer bunlara sahipseniz işe başlayabilirsiniz.

3Ds Max, Maya, Photoshop (fark etmez, hangi program olursa olsun) öğrenmeye başlamak isteyen arkadaşların kafasında bunu nasıl yapacakları ile ilgili soru oluşabilir.

Aslında öğrenmeye başlamak için bayağı seçimimiz var. Bu işler eskisi gibi zor değil. Mesela

1. İnternette dersler bulup bundan başlayabilirsiniz.
2. Her hangi bir kitaptan öğrenmeye başlayabilirsiniz
3. Öğretmen yanında öğrenebilirsiniz (Kötü yanı: Başlangıçta ücretsiz olarak öğrenebileceğiniz şeyler için para ödemek zorunda olacaksınız. İyi tarafı: Para ödemeniz bu işe ciddi yanaşmanızı sağlayacak, tabii ki eğer bu parayı kendiniz kazandıysanız :-) )
4. Her hangi bir kursa yazılabilirsiniz.
5. Online eğitim kursuna yazılabilirsiniz (İyi tarafı kendi evinizde, kendi ortamınızda hiç bir yere gitmeden rahat ders alabilmenizdir)
6. Web Seminerlerine yazılabilirsiniz.
7. Eğitim setleri satın alabilirsiniz.

Bu seçeneklerin hepsinin amacı aynı (birinci seçenekten başka). Para harcayarak zamanı satın almak.

Tabii ki farklı bir yolla da gitmeniz mümkün. Ama bu durumda para yerine zamanı harcayacaksınız.

İlk önce öğrenmek istediğiniz programın tüm araçlarının açıklamalarını okuyun. İster internette, isterseniz resmi help yardımı ile (İngiliz dilini biliyorsanız bunun size çok yardımı olacak).

Bu bilgilerin hepsini hatırlamayacaksınız değe üzülmeyin. İleride Siz çeşitli sorunları (herhangi bir nesnenin modellenmesi, belirli bir etkinin oluşturulması, benzersiz bir dokunun çizilmesi, karakter için rig yapmak vs. gibi) çözmeye başladığınızda, bilinçaltında bunu neredeyse buralarda bulunan böyle bir araçla yapabilirim değe hatırlamaya başlayacaksınız. Ve sonra iş çok daha hızlı gidecek. Daha sonra gerekirse bu aracı internette, kitapta vs. arayıp buldunuz ve işe başlayabilirsiniz.

Şimdi ne yapabiliriz, nasıl kendimizi geliştirebiliriz onunla ilgili.

En iyi seçenek gerçek bir sipariş almanız. Evet, bu şaka değil. Müşteri akrabanız veya arkadaşınız olabilir. Bu durumda zaman sınırı ve talep olmayacak ama iş zamanı “Bu aracın nerede olduğunu bilmiyorum” değe işi değiştirmekte olmayacak. Artık bir siparişiniz var ve onu yapmak zorundasınız.

İkinci seçenek – Kendiniz için iş düşünmek. En sevdiğiniz filmden bir sahne yaratmak, kafanızda olan bir sahneyi canlandırmak, internette gördüğünüz bir görüntüyü 3D’ de yapmak vs. İlham alabilmeniz için birçok şey var.

Ancak burada bazı şartlar vardır:

1.Çalışmaya başlamazdan önce gelecek projeniz için bir eskiz oluşturun. Resim çizmeyi becerip becermediğiniz önemli değil. Bir şeyler çizmeye çalışın. En azından kâğıt üzerinde sonuç nasıl olmalıdır detaylı şekilde tarif edebilirsiniz. Tüm bunları havadan söylemiyorum. Bu gerçekten de amacınıza ulaşmak için size yardımcı olacak.

2. Eskiz üzerinde çizdiğiniz her şeyi yapmaya çalışın.

İlk başta ideal bir şey yapmaya çalışmayın. Bunu zaten yapamayacaksınız. İlk önce SADECE YAPIN. Unutmayın, tamamlanan kusurlu eser insanda tamamlanmayandan çok daha fazla olumlu duygu uyandırıyor.

3D programları nasıl öğrenebilirim? için 1 cevap

  • eline saglık Nizami Mammadov guzel bır paylasım olmus tsk ederım yenı baslyacaklar ıcın ılham kaynagı nıtelıgınde.
    calısmalarında basarılar dılerım gorusmek dılegıyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

Ekran kartı seçiminiz

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...