3D proje fiyatı ne kadar olmalı?

3d-proje-fiyati

Merhaba arkadaşlar. Son zamanlar bana sık sık proje fiyatını nasıl belirlemeliyim, şu proje için kaç para almalıyım gibi soru mesajları yazılıyor. Bu konu Türkçe forumlarda da çok aktüel. Bu yüzden bu konuda kısa yazı yazmaya karar verdim.

Fiyatları dolar ile yazacağım, çünkü yazı sadece Türkiye ile ilgili olmayacak. Her ülkede maaş ve proje fiyatları farklıdır.

Genelde görselleştirme alanında çalışmaya yeni başlayan arkadaşlar 400 – 500 dolardan çalışmaya başlayabilirler. Bu eğer sizin tecrübeniz çok az ise ve çalışacağınız şirket ilk şirket ise geçerlidir. Rusya için bu fiyat 600 – 800 dolar arası değişiyor. Amerika’da ise saat başına 15-25 dolar arası.

Ama eğer yeterince tecrübeniz varsa bu rakam 1200 – 1500 dolara kadar artabilir. 8 saatlik iş günü için. Tecrübeli elaman için Amerika’da maaş saat başına 100 dolara kadar değişiyor. Bazen daha fazla.

Söylediğim rakamlar sadece görselleştirme için geçerlidir. Tasarımın bu maaşla ilgisi yok. Görselleştirme uzmanı tasarım yapmak zorunda değil. Ben bununla ilgili daha önce 3D’ i hangi sırayla öğrenmeliyim yazısını yazmıştım.

Eğer freelance olarak çalışıyorsanız genelde fiyat metre kare başına hesaplanıyor ve 3 – 6 dolar arası değişebilir. Bu aynı zamanda da yaptığınız işin kalitesine bağlı. Bazen yüksek fiyata yapılan o kadar kalitesiz iş görüyoruz ki. Çünkü siparişçi bu işin içinde değil ve kalite düzeyini belirlemek onun için biraz zor.

Kıyaslayabilmesi için siparişçi daha önceden kaliteli başka çalışmalara bakmak zorunda. Eğer bunu yapmadıysa, hiç bir bilgisi yoksa aldanması kolay olacak. Eğer aynı zamanda tasarım da yapıyorsanız o zaman fiyat metrekare başına dış cephe için 10 – 15 dolar, iç mekan tasarımı için ise 25 -50 dolar arasında değişiyor. Metrekare başına 60 – 100 dolara freelance olarak çalışan uzmanlara da rastlamak mümkün.

Animasyona geldiğimizde ise animasyon için fiyat ya saniye, ya da dakika başına hesaplanıyor. Burada fiyat artık siparişin zorluğuna bağlı. Eğer animasyonda aynı zamanda karakterler olacaksa o zaman saniye başına fiyat 100 dolardan fazla olmalı. Ama eğer mimari proje için animasyonsa, yani sadece kamera hareket ediyorsa fiyat 25-50 dolar arası değişebilir. Bu artık müşterinin isteğine ve işin zorluğuna bağlı.

Aslında fiyat belirleme bir çok faktöre bağlı, ben sadece bu konu ile ilgili kısa bilgi verdim. Eğer her kes ne kadar fiyata çalıştığını yazarsa çok memnum olurum. Kendi isminizi yazmasanız da olur :-)  Bu şekilde yeni başlayanlara yardımcı olur, aynı zamanda da optimal pazar fiyatını hep beraber öğrenmiş oluruz.

3D proje fiyatı ne kadar olmalı? için 13 cevap

 • Her ne kadar konu ile ilgili kısa bir bilgi deseniz de her yerde arayıp da bulamadığım bilgileri tek bir yazıda vermişsiniz, çok teşekkür ederim.

 • :???: fiyatlandırmayı çok güzel yapmışsınız lakin bu fiyatlarla bizim buralarda çalışmak çok zor.
  benim kendime ait bi fiyat çizelgem var al sınırım var bütün işlerde.
  bi binanın sadece dış modelleme ve peyzaj çalışması yapılacak ise gün 10 gün civarında bir zamanım var ise 800-1000 arası bir fiyat veriyorum zaman sıkıntılı ise 1100-1400 arası veriyorum.
  iç mekanda standart 3+1 bir bi daireyi 600-900 arası modelliyorum tasarımları bana bırakırlarsa bu fiyatlar bir tık daha yükseliyor.
  bi iş yeri iç tek bölme bi mağza 80-100 m2 bir yere 500-800 arası modelliyorum tasarım bana aitse 1200 liraya çıktığım oldu.
  bu arada ben osmaniyede yaşıyorum yani buralar fiyat konusunda biraz sıkıntılı 50 liraya bina modelleyen insanlar var :mad:

  • Yani söylediğiniz fiyata projede kullanılacak tüm nesneleri mi modelliyorsunuz Ömer bey?

   • Ömer benim kardeşim ve bir nevi öğrencim olur. Ben 3ds max konusunda üstadların yanında belki %20 bilgi sahibi bir insanım. Ömer çok iyi modellemecidir. Ama benim eski çalıştığım yerde hem modellemeye hemde render almaya çalışan iki insan olduğunu da kendi söylemiştir. Biri modellemeyi yapar diğeri ışık render ayarlarını yapar. Aslında büyük firmalarda yapılan iş ama bu kadar küçük bir şehirde bu ne yapanı tatmin eder nede işvereni. Fiyatlar konusuna gelince ben bunda küçük şehirlerde çok muzdaribim. İş çevresi Osmaniye gibi küçük şehirde oluşunca maalesef doğduğun şehire geri dönmekte zorlanıyor insan. Fiyatlar şehire göre çok değişiyor. Ömerin dediği gibi Osmaniye tarzı inşaatta sürekli arzı olan bir yerde fiyatlar haliyle daha düşük oluyor. Misal olarak diyeyim 12 bloklu bir işin dış ve iç renderları 3ds max üzere alınmak kaydıyla animasyonları lumion, twinmotion gibi programlar vasıtasıyla alınmak kaydıyla 12500 lira fiyat verdim ve kabul gördüm. 4-5 ay önvizeden çıkacak diye bekledim. Proje çizen bilir önvizeden çıkmadıkça proje sürekli değişir. Bende iş olduğunu bildiğim için diğer işleri erteledim haliyle kusura bakmayın 2-3 aylık işim var yapamam dedim. Şimdi şunu hesap edelim arkadaşlar. 12 blok 4 ayrı tip proje. 8 ayrı tip daire iç mekan görüntüsü. hatta 10 bile olabilir sonradan 10 tane tera katlı yer çıkardılar. Neyse hesaba geri dönersek Her tip projeyi ben 1500 tl.ye çizdim şu ana kadar. tip bloktan 6.000 lira eder. İç mekan biraz daha zahmetli olduğundan onu 2000 liradan 1250 liraya indim. ama 12 farklı daire var. Peyzaj çalışması desen hak getire. Ben diyorum şurayı kavisli yapalım diye. Düşünün arkadaşlar. Buralarda iş yapılması ne kadar zor siz kendiniz düşünün. Sonra animasyona geldik. Adam diyor ki kadınlar madınlar mutfağın içinde oynayacak mı? Dediği şu, animasyonda mutfağı gösterirken kadın suyu açıp doğradığı yeşil sebzelerin yıkanışını gösterecek misin? Odalar girerken kapılar açılacak mı? Ben bu tür sorularla karşılaşıyorum. İnancınız olsun şu işe verdiğim teklif 12500 lira ve anlaşmıştık. 4-5 ay sonra duydum ki 2500 liraya biri yapmış. Şimdi kusur bende mi başka birinde mi. Sakın kalite farkını vs. filan anlatmayın onları çoktan anlattım ve kendileri bile hak verdi sonrasında

    • Doğru Ali bey, proje fiyatı coğrafyaya çok bağlı. Ama ne kadar olsada böğle bir projeye 2500 lira fiyatın verilmesi anormal bir durum.

    • 1997 den beri bu işi yapıyorum, açıkçası insanlar başta tutmak için bayağı bir fiyat kırıyor. fakat gerçek şu ki Nizami beyin söylediği rakamlar dışında iş yapılırsa maalesef o iş sürdürülebilir bir şekilde olmuyor maalesef. ben bayağı bir araştırma yapmıştım fiyat konusunda. ortalama şöyle bir sonuç çıkıyor yurtdışı rakkamlarında. işe yeni başlayanların harbiden dandik tabirini kullanacağımız zayıf işlerde perspektif başına ücret 500 $ dan başlıyor. iyisen 1000-2000 dolar. Çok iyisen evet rüyamızda bile alamayacağımız rakkamları yani 5000-10000 dolar gibi rakkamları alıyorlar.. ve bu konuda yazan bir arkadaş şöyle demiş.. Eğer 400 doların altına inersen yavaş yavaş kendini sıfırlar bu işide bırakırsın demiş.. Güzel türkiyemde çizimi pırlantılarla süslesen o rakkamı sana vermezler maalesef ama bazıları boş çerçeveye 100.000 dolar veriyor maalesef.Rusya yine iyimiş rakkamlarda bence orayamı taşınsak ne etsek:)) bence çinden bile ucuza çalışıyoruz..

 • Selamun Aleykum Nizami bey forumlarda acemilerin çokça sordugu ve sorduktan sonra kafasının daha fazla karıştıgı bir konu açmışsınız teşekkurler öncelikle ben daha yeniyim onu belirteyim yazdıklarımın bilmeyen arkadaşlara faydası olur İnşallah bende ilk işimi yakın bir zamanda yapıp teslim ettim projeye fiyat vermeden önce tabikide bir fiyat araştırması yaptım metrekare hesabi konusunda detaya girmedim 3 ayrı yerden fiyat aldım birisi mimarlık ofisinde calısan bir arkadastı Kocaelide zemin+5 kaç render oldugunu söylememiştim patronu 4.500 tl dedi .
  2 diger arkadas ileri seviye kullanıcı onuda belirteyim eskiler maxte hatta birisi evermotionda çalısmaları yarışmaya girecek seviyede bu arkadasda kocaelinde oturuyordu 4 gündüz 2 gece renderı dedim 5000 tl dedi ama dedi İstanbul piyasasını bilmem mutfak,banyo,salon tek render başınada 750 tl dedi.
  Diger arkadasda ankarada oda bana 3 render 2500 tl artı render basınada 400 tl dedi gece renderı biraz daha farklı onun icinde 600 tl dedi.
  sonuc olarak ben icini yapmadım 4 gündüz 2 gece renderına 5000 tl diyecektim işi bağlayan abimiz indirim yap dedi fiyat 3500 tl ye indi
  işi begendiler ikinci projeyide gonderdiler umarım fiyat konusunda bazı arkadaslara faydası olur
  Ben daha yolun başındayım daha piyasayı tam ögrenmedım ama anladıgım seyler sunlar
  1.madde kendini pazarlıyabilmek zannedersem bu geliyo yani cok iyi render alabilirsiniz ama iş nasıl baglanır ticaret nedir vs vs yeteneginiz yoksa bu rakama yansıyor
  2.madde Kalite derim çok foto gerçekci render alsam fiyatlarda birazdaha oynama yaparım zannedersem
  3.madde fiyat konusu arkadaslar yukarda belirtmiş zaten şehirden şehire kişiden kişiye değişiyor ucu acık bisey sizin 1000 tl ye yaptıgınız işi 500 yapanda var 2000 tlye yapanda var yani biraz bunu anladım ben cok farklı rakamlar cıkabiliyor yukarda arkadas 12 bloklu bir site için verdigi fiyatı ve son olarak kaca yapıldıgını yazmıs yani kimin ne yaptıgı tam belli degil umarım bazı arkadaslara faydası olur tavsiyem özellikle istanbuldaki arkadaslar fiyatları yazdım gidip 300 ,500 tl gibi rakamlara düşmeyin derim herkese kolay gelsin.
  Nizami bey bu yazdıgınız fiyatlar sizinde uyguladıgınız fiyatlarmı ve birde İstanbul piyasasımı?

  • Evet, yazılan fiyatlar genelde büyük şehirler için geçerlidir. Ben çoğu zaman yazdığım fiyatları uygulamaya çalışıyorum. Ama tabii ki bu her zaman olmuyor. Yine bu bazı faktörlere bağlı. Elinizde yaptığınız sipariş var mı, aldığınız yeni sipariş kolay mı zor mu? bazen öğle projeler oluyor ki büyük gözükmesine rağmen baktığında bazı çalışmaları çok kolay bir şekilde yapacağını anlıyorsun.

 • Evet dediginiz gibi Nizami bey yani esasen metrekaresine göre fiyat vermek pek mantıklı gelmiyor bana ne kadar ugrasıcagımı baz almaya calısıyorum yani balkonu cam yapmak var birde karısık bir ferforje düz duvar yapmak var birde sövelerle dönmek hazır modelide yok diye düşünelim teslim ettim isi elimde var.Teslim ettigim projede ferforje vardı ama zor bir ferforje degildi birde pencerelere panjur istemisti kimisi acık kimisi kapalı olsun dedi. yeni projeninde detaylar belli olmadı henüz bakacazz artık :) A birde unutmusum fiyat aldıgım üstadların birisi bu kat sayısında 2 katta bir 500 tl ekliyebilirsin demişti onuda belirteyim. verdigim fiyatlar sizin verdiginiz fiyatlarada uyuyor zannedersem Nizami bey dogrumudur?

  • Ben şimdilik bir tane site projesi üzerinde çalıştığım için genelde küçük projeler alıyorum. Bir kaç güne yapabileceğim projeler. Ve ortalama 500$ a yapıyorum.

 • Merhaba, ismim Gökhan. Ben İzmir’de yaşıyorum ve 3D konusunda çok tutarsız fiyatlar gözlemliyorum burada. Genelde gıda etiketi üzerine görsellestirmeler yapıyorum. Fiyatlandırma konusunda kendimce 3 kategori belirledim. 3farklı kalitede render ve fiyatlandırmam var; ilki viewport ürün sunumu dedigim, müsteriye fikir vermesi açısından en düşük kalite render, fiyat olarak render basına 150-300tl arası degisiyor.
  ikinci kategori ise gölge ve ışığın biraz daha iyi olduğu orta kalite renderler, fiyat olarak 600-1000tl arası değisiyor. 3. kategori ise ultra-realistic renderler, fiyat olarak 1500-5000tl arası degisiyor. Yukarıdaki fiyatlandırmalar konusunda ölçü olarak (pixel cinsinden) sınırım 300dpi 21cm x 29.7cm’e kadar.Eğer ölçüler bunun üzerinde talep edilirse fiyatlar ortalama ikiye katlanıyor (özellikle dış cephe billboard vs istendiğinde geçerli…)
  Ürün görselleştirme olduğu için, modeller çok detaylı değil bu yüzden modelleme için ortalama 500tl fiyat alıyorum. Eğer yukarıdaki herhangi bir kategoriden,5 adetten fazla render istenirse modelleme için fiyat almıyorum.

  Mimari çok fazla görsellemem olmadı, bu yüzden neye göre nasıl fiyat verilir bilemiyorum,yaptığım birkaç çalışmada, mimari çalışma yapan firmalarla görüşüp fiyat verdim….zarar ettiğimde oldu, kar ettiğimde…

  Ben müşterilerimle görüsürken, hazırlamış olduğum bir portfolyom var,fiyat ve kalite konusunda bu portfolyomu sunarak müsterimi bilgilendiriyorum.Müsteri(ler)im sonuçta ne kalitede nasıl bir iş teslim alacağını görüyor.Tavsiyem sizde böyle bir portfolyo hazırlayın ki hem müsterinizin aklında soru isaretleri kalmasın hemde böyle bir çalışmayı ilk defa yaptıran müşterilerde hangi kalite icin para ödediklerini bilsin.

  Animasyon konusunda hiç çalısma yapmadım…zaten nasıl fiyat verilir bilemiyorum, birçok etken var ve hesaplamak çok zor ama yukarıda okuduklarım biraz olsun beni aydınlattı.
  Öncelikle böyle bir konuyu masaya yatırdığınız için sizi kutluyorum Nizami Bey, daha sonra yorum yapan tüm arkadaslarıma tesekkür ediyorum ve herkese simdiden iyi haftalar diliyorum.

 • Bu iş Tr de ne kadar yaygin çok merak ediyorum.Tr de çizim yaptiracak eleman sıkıntısi çekiliyor mu? Çizim yapanlar hala aklını başina alip birlik olup belli fiyatın altına düşmemeyi düşünüyor mu?
  İş verenlerin emek nankörlüğü yapmalarina nasil hala izin verebiliyorlar? Eğer iş verenler büyük karlar edecekse nasıl olur da hala 300 e 500 e çizim yapilabilir???

 • merhaba arkadaşlar benim bir projem var 38 bin metre kare alan üzerine kurulacak sosyal tesis bunun için 3d animasyon videosu 2-3 dk arası birde broşür ve kataloglar için görseller lazım fiyat tekliflerinizi bekliyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

En fazla sevdiğim 3D yazılım

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...