İnanılmaz fotogerçekçi 3D karakterler

 

3d-karakterler

3D grafikte en zor görevlerden biri insan karakterinin gerçekçi aktarılmasıdır. Uzun zaman içerisinde 3D sanatçı toplumu içinde bu “Kutsal Kâse” olarak biliniyordu. Bu becerinin neden bu kadar önemli olmasının sebebi – filim veya reklamda gördüğümüz imkânlardır. Tam bir yapay dijital aktörler oluşturabildiniz ve seyircileri onların gerçek olduklarına inandırdığınızı düşünün. Öyle gerçek ki, bunun aksini hiç kimse düşünemesin. Hepimiz en iyi dijital aktörlerle tanışız – Yüzüklerin Efendisi`den Gollum, Karayip Korsanları`dan Davy Jones ve Avatar`dan yabancı türler.

Özel olarak böyle karakterleri oluşturmak için çok sayıda yöntem ve araç mevcut. Geometri, karakterlerin şeklini kilden yapıldığı gibi kolaylıkla şekilleri biçimlendirmeye yardım eden milyonlarca poligondan ibaret. 3D modeller vücudu canlandırmaya yardım eden kemik sistemine bağlı. Fiziksel doğru gölge ve aydınlatmayı taklit etmek için karmaşık render algoritmaları, ışığın sahnede nasıl yayıldığını hesaplar. Ardından, ışığın yüzeye geldiği zaman dokularla çalışmada Shading – prosedürleri kullanılıyor. İnsan cildinin farklı parçalarının taklidi o derecede oluyor ki, hatta ışığın deri altında saçılması hesaba alınıyor.

Her şeyden önce, sanatçı bireysellik göstermeli ve seyirciye bunun gerçek bir kişi olduğuna inandırması gerekir. İşte bu yüzden bazı 3D modeller böyle tuhaf gözüküyor – teknik bakımından deri ve gölgeler doğru yapılmış ama mizaçta bir şeyler eksik, bazen yüz ifadesi doğal olmuyor veya yüz çizgiler fazla mükemmel oluyor.

Her hâlde, sürekli artan hesaplama gücü ile yeni yazılımlar sanatçılara, baktığınızda hiçbir zaman onun gerçek bir fotoğraf olmadığını tahmin edemeyecekleri bilgisayar modelini oluşturmaya izin veriyor. İşte toplulukta bugüne olan en enteresan ve fotogerçekçi 3D karakterler:

An-elderly-curmudgeon-made-by-Rokly-Wang Apocalyptos-Middle-Eye-made-by-Peter-Zoppi Bernadette-by-Stephen-Molyneaux Body-builder”-made-by-Jian-Xu-Tutorial Chris-made-by-Redragon Close-up-portrait-made-by-David-Moratlla-Tutorial Far-and-Away-by-Stanislav-Klabik Gunnery-Sergeant-Thomas-Highway-made-by-Stanislav-Klabik-Tutorial Hold-Hakka-Woman-made-by-Salvatore-Ferracane Jonas-by-Zbynek-Kysela Kid-made-by-Rakesh-Sandhu-Tutorial Korean-actress-Song-Hye-Kyo-by-Max-Wahyudi Last-Elf-made-by-Piotr-Fox-Wysock-Making-of Mage-made-by-Joel-Mongeon Muriel-2-made-by-Mauro-Corveloni Mursi-Tribesman-made-by-Adam-Skutt-Tutorial Old-man-created-by-Jin-Hee-Lee-Tutorial Old-man-made-by-Anto-Juricic Old-woman-made-by-Ivan-Ozyumov Painter-by-RenPeng-Dong Pink-Amazon-Portrait-made-by-Rebeca-Puebla Portrait-attempt-made-by-Alex-Huguet Portrait-made-by-U-Ri-So Portrait-of-an-Old-Man-made-by-Tony-Reynolds president-of-azerbaijan-olrg-koreyba Sad-woman-made-by-Kleber-Darcio Slayer-made-by-Guang-Yang The-Blue-Project-self-portrait-made-by-Dan-Roarty-Tutorial The-Portrait-made-by-Luc-Bégin The-Revolutionary-made-by-Kris-Kelly Varvara-made-by-Denis-Tolkishevsky Young-Girl-made-by-Viki-Yeo-Tutorial

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

En fazla sevdiğim 3D yazılım

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...