Fotogerçekçi 3D oluşturma bilimi

gercekci-3d

Merhaba 3D savaşçıları :-)  Bu günkü yazıda gerçekçi 3D fotoğraf almak için neler yapmak lazım onunla ilgili konuşacağım. Bu yazıdaki bilgiler yeni başlayan arkadaşların en yaygın hatalardan nasıl kaçabilmeleri için ve fotogerçekçi 3D bilgilerini  yeni boyuta yükseltmeleri için faydalı olacaktır. Ayrıca bu bilgiler sadece yeni başlayan değil ileri düzey kullanıcılar için de faydalı olabilir.

Bilgisayar grafikleri’ne fiziksel giriş.

Bir CG uzmanın deneyimli olmasını belirten şey çalışmalarını fiziksel olarak doğru yapmasıdır. Eğer siz fiziksel yasalara uygun olarak çalışıyorsanız, o zaman daha iyi sonuçlar alırsınız. En azından fizik ve matematik bilgilerinizini çalışmalarınızda becerdiğiniz kadar kullanmalısınız.

Eğer bu bilgileriniz yoksa (insan her yönde uzman olamaz bu çok normal) o zaman çalışma sürecinde kafanızda oluşan sorulara cevab bulmaya çalışın. Bunun için iyi çalışmalar uzun sürecde yapılıyor. Ve bu sorulara cevab buldukça insan zamanla kendi bile fark etmeden uzman olmaya başlıyor.

İyi bir 3D görüntü elde etmek için kullanılması gereken yöntemler.

• Global aydınlatmanı (Global illumination – GI) mutlaka kullanın. Gölgeleri %100 siyah yapmayın.
• Sadece standart materialları kullanmayın. Kendiniz yapıp test etmeye çalışın.
• %100 beyaz, %100 siyah renkleri ve yüksek doyumlu kaplamalar kullanmayın.
• Materyalin yansıtıcı özelliğini kullanın. Kaplamanın yansıtma özelliğini kullanın.
• Kullandığınız yansımalara gerektiğinde bulanıklık verin.
• Falloff özelliğini kullanın.
• Bump ve Displacement özelliğini kullanın. Gerçek hayatta neredeyse tamamen pürüzsüz bir yüzey yok.
• Sahne ölçeğini göz ardı etmeyin. Objeleri dünya ölçeğine uygun yapın.
• Sert (kenarları bulanık olmayan) gölgeler kullanmayın.
• Gerçek dünyadaki Kamera seçeneklerini kullanın. Hareketli nesneleri bulanık (motion blur) yapın.

Bu talimatları kullanmaya başladığınızda çalışmalarınızdaki farkı göreceksiniz. Bu işlemleri yapmamaları yeni başlayanların en yaygın hatalarındandır.

Dünyadaki ışık ışını yörüngesi kurma yöntemi ile çalışan tüm modern render sistemleri fiziksel doğru hesaplamalar yapmaya çalışarlar. Yani gerçek dünyanın fiziksel yasalarına göre. Bu nedenle, CG aydınlatma ve materyalleri öğrenmek için gerçek materyallerin, gerçek bir fotoğraf makinesinin çalışma prensipini anlamak önemlidir.

Biz bir fotogerçekçi görüntü oluştururken, onu tam olarak FOTOgerçekçi yapmaya çalışıyoruz. Yani bu o anlama geliyor ki, render yaptığımızda biz gerçek fotoğrafdaki dünyanı simüle ediyoruz, gözle görülen dünyanı değil.

Gerçek nesneler ve 3d geometri kullanarak onların simülasyonu.

Çoğu 3D modellerin geometrisi gerçek dünya nesnelerinin geometrisi ile kıyaslanamaz. Bunun için nesne üzerindeki tüm parçaların modellenmesi mantıklı değil. Çünkü daha sonra bu modeller üzerinde texturing ve rigging işlemleri, ayrıca sahnede transform işlemleri (Hareket ettirmek, döndürmek) yapmak çok zor olacaktır.

Bunun için biz çok sık Displacement, bump ve Normal (normal maps) haritalarını kullanıyoruz. Gerçekçi sonuçlar elde etmek için her zaman materyallerde bump veya en iyisi Displacement haritaları kullanın.

Örneğin, CG kullanarak yapılan her filmde en azından renk, bump (veya Displacement) ve yansıma (specular) haritası kullanılır.

Kir (Dirt)

Tabii ki mimari görselleştirmede evleri eski ve kirli yapmıyorlar. Ama ne kadar ideal bir yapı olursa olsun o asla %100 mükemmel değildir. Bunun için az bile olsa kir kullanmalıyız. Kir gerçekçi bir resim oluşturmak için çok yardımcı oluyor.

Kir – mükemmeldir, Kir – detaydır, Kir – ölçekliktir.

Kir detayları ne kadar küçük görünürse yapı o kadar büyük ve ölçekli görünür.

Sadece gördüyünüz şeyleri modelleyin. Referanslar kullanın (gerçek hayattan örnekler). Gerçek dünya ölçeğini kullanın. Mümkünse kullandığınız modelleri ölçün.
Modellerinizde yüksek çözünürlüklü kaplamalar kullanmaya çalışın ve tabii ki, unwrap kullanın.

diffuse-bump-specular

Köşe yuvarlama, pah.

Modelleme zamanı nesnelerin kenarlarının yuvarlak yapılmasına (Fillet – Pah) önem verilmesi gerekir. Bu ışıklandırma içinde önemlidir. Sahnedeki ışıklar özellikle yuvarlanmış köşelerde daha iyi yansır ve nesnenin şeklini vurgular. Ama yuvarlağın boyutuna gerçekçi gözükmesi için dikkat etmeniz lazım.

Evet arkadaşlar, bu günlük bu kadar. Kısmet olursa yazının devamıda olacak. Gerçekçi 3D projeler yapmanız dileği ile… Hoşçakalın!

Fotogerçekçi 3D oluşturma bilimi için 2 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

En fazla sevdiğim 3D yazılım

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...