Fotogerçekçi çim oluşturma dersi

gercekci-3d-cim

Şimdi, mimari görselleştirme oluşturma – dijital silahlanma yarışı gibi bir şey. Projeler için görselleştirme ne kadar zorsa, talep o kadar fazla. Eğer müşterilere daha fotogerçekçi görüntüler sunamıyorsan, o zaman kaybettin demektir. Bu derste ben Jonn Kutyla gibi profesyonellerin kullandıkları yöntemi göstermek istiyorum. O daha gerçekçi render oluşturmak için basit yedi adım süreci anlatıyor:

Fotogerçekçi mimari görüntü oluşturmak detaylar için eksiksiz planlama ve dikkat gerektiriyor. Görüntülere hatta küçük detayların eklenmesi zahmetli bir süreçtir, ama kesinlikle buna değer. Her, hatta en küçük detay hemen gerçekçilik katıyor. Biz bir binayı örnek alıp gerçekçi görüntü almak için doğayı en iyi nasıl gösterebiliriz ona bakacağız. Revit ve Sketchup bir tasarım araçlarıdır, onların fotogerçekçi görüntü oluşturma yeteneği yok, bunun için bir photoshop mevcut )

Ama 3d yardımı ile bunu yapmak için, 3ds Max, Modo, Houdini veya Blender kullanabilirsiniz.

Evet, işte bizim başlangıç görüntümüz.
cim-render
Adım 1
Çim ve küçük kabartma. Çimin yüksekliğini değiştirin ve zemini bir buz pateni pisti gibi tamamen düz yapmayın. Gerçek dünyada çim türdeş büyümüyor, toprak ise sadece ilk bakışta düz gözüküyor. Gerçek dünya eksikliklerle dolu, bu yüzden bu eksikliklerin olmaması görüntünün bilgisayarda yapıldığını gösteriyor.

adim-1
Adım 2
Çim biçme makinesinin farklı yönlerde hareket ettiğini göstermek için çime şeritler ekleyin. Bu durumda farklı açılarda eğilmiş çim elde ediyoruz. Görüntünün gerçekçiliğini artırmak için biz bu etkiyi kullanabiliriz.

adim-2

Adım 3
Gölgeler ekleyin. Bu başka bir binadan, ağaçtan düşen gölge olabilir. Bu çok önemli bir bölümdür – biz sahnede başka objelerin de olduğunu göstermeliyiz. Gölgelerin yokluğu – görüntünün bilgisayarda yapıldığını gösteren büyük bir hata.

adim-3
Adım 4
Gölgeleri ayarlayın ve çim kalınlığını farklı düzeyde ekleyin. Bazı bölgelerde çim daha fazla, bazı bölgelerde ise daha az olmalı. Biraz gürültü ve kir eklemekten korkmayın.

adim-4
Adım 5
Farklı tür çim ekleyin. Hatta en iyi çimenlerde bile farklı çeşitli çimler vardır – ince, kalın, biraz daha yüksek, biraz daha yoğun, vb. Yine gerçekçi görüntünün sırrı – detay.

adim-5
Adım 6
Rasgele karahindiba ve yapraklar ekleyin. Bu yorucu gözükebilir ama biz renderi maksimum canlı yapmak istiyoruz. Gerçek hayatta her şey mükemmel değil, doğa manikür yapmaz.

adim-6

Adım 7
Son adım için, çimi birkaç tonda yapın. Örneğin çeşitli alanlarda, hafif kahverengimsi yeşil gibi. Bu şüphesiz görüntüye bir gerçekçilik katıyor.

adim-7

Çim üzerinde çalışmamızın önce ve sonra olan sonucunu karşılaştırın

fark
Fotogerçekçi görüntü oluşturmak için daha fazla zaman gerekiyor, ama sonuç buna değer. Eğer 3d’ de uzun ve monoton iş sizi rahatsız ediyorsa o zaman Photoshop’ ta güzel çim yapabilirsiniz – zaman olmadığında bu bizi gerçekten kurtarıyor. Projeyi yarın teslim etmemiz gerektiğinde, 3d’ de çimle uğraşmamıza zaman olmuyor. *

Eğer her defasında renderinizin ilginç veya gerçekçi olmadığını söylüyorlarsa, büyük olasılıkla, sadece bazı küçük detaylar eksik. Ama bu detaylar her zaman 3d olmak zorunda değil – bu bazen ek gölgeler, akisler, çeşitli renkler, malzemelerin yansımaları, cam veya taze ot parlaklığı da olabilir.

*  Yazı ingilizce’den çevrilmiştir, orijinal burada

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

Bilgisayar Grafikleri ile ilgileniyorum

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...