Her Grafikerin Bilmesi Gereken Altın Kurallar – Ekran Kartı Hataları (Bölüm 4)

ekran-karti

Ekran Kartı Hataları:

Artık çoğu sistem W7 ve üzerine taşındığı için burada sadece W7 üzeri hataları inceleyeceğiz.

W7 ve üzeri ekran kartı hataları genelde Microsoft kaynaklıdır.

Aslında Microsoft bu anlamda kullanıcı dostu olmak için çabalamaktadır ancak onun bu davranışı bizi çoğu zaman yanıltıyor.

Şöyle ki:
Microsoft Mobilleşme yolunda hızlı adımlarla ilerlerken bir yandan da “yeniden işletim sistemi kurulumu” olayını Teknik Servis boyutundan Son Kullanıcı seviyesine indirmeye çalışmıştır. Bunun için artık çoğu makine içerisine Windows kopyası yerleştirilmiş ve tek tuş ile kolay kurulum gibi adımlarda firmaları teşvikte bulunmuştur.

Yaptığı bir diğer atılım ise temiz kurulum sonrası sistem donanımlarının sürücülerini kendi içerisindeki driver arşivinden yükleyerek son kullanıcıyı manuel driver arama derdinden arındırmaya çalışmıştır. Bunlar güzel atılımlardır ancak kurduğu her driver , donanımın her özelliğini çalıştırmayabilir.

Belki ses ya da ethernet kartı için bu sürücülerin pek bir anlamı yoktur, Microsoft bunları bizim yerimize içerisindeki sürücülerden kursa da olabilir ancak söz konusu ekran kartı ise Microsoft bu konuda fazla bir şey yapamıyor.

Örneğin Microsoft’un Ati 6670 ekran kartı için kurduğu oto sürücü 30MB, oysaki ekran kartının orijinal sürücüsü 160MB’dir.

Bu anlamda Microsoft ekran kartının sadece temel bileşenlerini yüklemektedir.

Senaryo:
Çoğumuz bilgisayarımıza yeni bir işletim sistemi kurup daha sonra sürücüleri kontrol ederiz.
Bunun için çalıştır kutusuna devmgmt.msc yazıp enter tuşuna basalım.
Burada görüldüğü gibi ekran kartımızın sürücüsünü Windows kendisi yüklemiş.

ekran-karti-hatasi

Bu pencerede herhangi bir sorun görmediğimiz için her sürücünün kusursuz yüklendiğini düşünebiliriz ancak daha önce de dediğimiz gibi Ekran Kartı bu istisnanın dışında.

Ekran kartının sürücüsünü Windows yüklediğinde ya bazı programlarda ek özelliklerin kapalı olduğunu görürsünüz ya da sık sık aşağıdaki hatayı alırsınız.

ekran-karti-hatasi2

Dolayısıyla bu sorunları aşmak için ne yapmamız gerekiyormuş?Microsoft’a güvenmiyor, ekran kartımızın yukarıdaki prosedürler ışığında doğru sürücüsünü bilgisayarımıza indirip kurmamız gerekiyormuş.Kurulum Sonrası Ek Özellikler:

Yeni bir işletim sistemi kurulumu sonrasında bilgisayarımıza

  • Adobe Flash Player
  • Adobe Shockwave player
  • Java

uygulamalarını yüklememiz faydamıza olacaktır.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

Kullandığınız render motoru

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...