3d Max kursu Ders 1. Giriş

3D Max kursu


3D Max kursu ‘nun ilk dersinde programa genel bakış yapacağız arkadaşlar.

Merhaba arkadaşlar. Bu dersimizden itibaren 3ds Max programını öğrenmeğe başlıyoruz. Max programı ne zaman piyasaya çıktı? Hangi alanlarda kullanılıyor? Bu programla ne gibi çalışmalar yapmak mümkün? Programın ara yüzü hangi bölümlerden oluşuyor? Tüm bu konularla ilgili konuşacağım ve daha sonraki dersimizden artık programın araçlarını öğrenmeye başlayacağız. Aslında Autodesk 3ds Max demem daha doğru olur. Çünkü programın asıl adı 2005 yılından böğle.

3d max programının ilk sürümü 1990 yılında piyasaya çıkmış. İlk başta Autodesk firması sadece paketin dağıtımcılığını yapıyordu ve İlk dört sürüm 3D Studio DOS adı taşıyordu (1990-1994). Sonra paket Windows NT platformu için yeniden yazılarak 3D Studio Max adını almıştır (1996—1999). 2000-2004 yıllarında paket Discreet 3dsmax markası altında çıktı. 2005 yılından itibaren Autodesk 3ds MAX olarak biliniyor. Programın fiyatı aşağı yukarı 3675$

3d Max programı film, reklam, oyun hatta tıp sektöründe bile kullanılıyor. Ama bizim için en önemlisi mimari tasarımcılıkta kullanılması. Çünkü ilk başta Max’i bu yönde öğreneceğiz.
3d Max programında kısa yol tuşlarını aklınızda tutun ve çok sık sık kullanın. Çünkü klavyenin yardımıyla çalışdığınız zaman işinizi daha çabuk ve rahat görürsünüz. Sol eliniz hep klavyenin sol bölümünde kalsın. İyi bir 3d modelci her zaman böyle yapar. Onu söyleyimki mesela kısa yol tuşlarını kullanmadan bir iş 10 saate yapılıyorsa kısa yol tuşlarını kullanarak bu işi 7-8 saate düşürmek mümkün.

Eğer bu konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız o zaman CGblogger.CoM bloğuna bakmanızı tavsiye ederim. Buradan başka derslere bakabilir ve farklı dosyalar indire bilirsiniz. Ben bu blogda becerdiğim kadar kendi tecrübemi paylaşmaya çalışacağım. Eğer güncellemelerden haberdar olmak istiyorsanız o zaman ya RSS ya da E-Posta vasıtasıyla bloğa abone olabilirsiniz.
Bu uzun yolculukta her kese başarılar diliyorum. Bir sonraki derste görüşmek üzere.
Hoşçakalın!

3d Max kursu Ders 1. Giriş için 1 cevap

  • Emeğinize sağlık teşekkürler…
    :neutral:

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

Ekran kartı seçiminiz

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...