3d max kursu Ders 19. Group araçları

Bu derste biz 3d Max programında bulunan group araçlarını öğreneceğiz. Bu araçlar genelde çok sık kullanılır. Genelde dış cephe tasarımında çok sık kullanırız.

Eski sürümlerde group araçları menü barında bulunmaktaydı. Ama yeni sürümlerde group araçlarını bu bölümden kaldırdılar. Ama aslında menü araçları içinde bulunması çok iyiydi. Şimdi group araçları Edit menüsünde bulunmaktadır.

Eğer eski şekilde çalışmaya alıştıysanız problem değil. Bunu ayarlamanız mümkün. Sadece Custumize menüsüne geçip Menus sekmesini seçin ve Edit menüsünün içinden alıp bir üst bölüme ekleyin.

Aslında bunu başka türde kullanmanız mümkün. Çünkü artık 3d max 2014 bize yeni imkânlar sundu. Bu imkânlardan faydalana bilirsiniz. Artık 2014 sürümünden itibaren biz menülerde bulunan panelleri yüzen panel şeklinde kullanabiliriz.

Şimdi değelim ki sahnede birkaç box modeli var ve biz onları group şeklinde saklamak istiyoruz. Bunun için ben sadece gereken modelleri seçiyorum daha group aracına tıklıyorum ve açılan pencerede grubun ismini girip ok değiyorum.

Artık gördüğünüz bu modeller grup şeklinde ve onlar üzerinde transform işlemleri yaparsam bu hepsini etkileyecek. Hepsi sanki bir obje imiş gibi hareket etmeye başlayacak.

Daha sonra ben ungroup yardımı ile bu grubu dağıta bilirim.

Şimdi bazı durumlarda grubu içinde bulunan her hangi bir obje üzerinde işlem yapmamız gerekiyor. Konumunu değiştirmek, döndürmek ve s. Bu durumda grubu dağıtıp, obje üzerinde her hangi bir işlem yaptıktan sonra yeniden oluşturmamıza gerek yok. Çünkü büyük ve karışık sahnelerde grubu yeniden toplamak artık biraz zor.

Böğle durumlar için biz open aracını kullanıyoruz. Open dediğimde grubu açmış oluyorum ve onun etrafında pembe çizgiler oluşuyor. Bu grubun açık olduğu anlamına geliyor. Ve aynı zamanda açık grup sahnede çok uzakta bir yerlerde olduğu zaman onu rahat bir şekilde görmemizi sağlıyor.

Ve bu şekilde ben gruptan herhangi bir objeyi seçip onun rahat bir şekilde hareket ettire, konumunu değiştirebilirim. İşlemleri yaptıktan sonra sadece close değiyorum ve grubu kapatıyorum.

Bundan başka. Değelim ki ben gruba başka bir obje eklemek istiyorum. Bunun için objeyi seçiyorum daha sonra atach değiyorum ve gruba tıklıyorum. Bu şekilde ben objeyi gruba eklemiş oldun.

Her hangi bir objeyi gruptan çıkarmak için önce grubu açıyorum daha sonra objeyi seçiyorum ve detach değiyorum.

Şimdi Explode özelliği nedir onu anlatayım. Değelim ki bizim iki farklı grubumuz var. Biz aslında daha sonra bu iki ayrı grubu bir grup şeklinde de saklayabiliriz.

Ungroup dediğimizde biz sadece bir grubu dağıtmış oluyoruz. Onun içerisinde bulunan gruplar grup şeklinde kalmaya devam edecekler. Yani ungroup sadece bir aşamada grubu dağıtmış oluyor.

Ama explode yaptığımızda ise fark etmez isterse grubun içinde onlarca başka grup onlarında içinde yine onlarca başka grup olsun tüm gruplar dağılacak ve ortada sadece objeler kalacaktır.

Evet grup araçları ile ilgili söylemek istediğim bunlardı. Bir sonraki derslerde görüşmek üzere.

Hoşça kalın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

En fazla öğrenmek istiyorum

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...