3d Max kursu Ders 3. Menu File

Merhaba arkadaşlar. Geçen seferki derste biz Viewport ayarlarını öğrendik. Bu derste file menüsünü öğreneceğiz.
Değelimki bilgisayarınızda daha önceden kayıt edilmiş max dosyasını açmak istiyorsunuz. O zaman, dosya üzerinde farenin sol tuşuyla iki kez tıklamanız yeterli. Ama bir dosya açıkken bu işlemi yeniden yaparsanız 3d Max dosyanı yeni arayüzde açacak. Max dosyasını artık aktif programda açmanın en kolay yolu onu farenin yardımıyla çekerek 3d Max’e atmak. Bunu yaptığınız zaman max sizden hangi işlemi yapmak istediğinizi sorucak.
Bu işlemler File Menüsünde de var. Şimdi bu menüde olan araçlara bakalım.

İlk aracımız New aracı. O kadarda sık kullanılmayan bir araç. Program açıkken yeni 3d Max dosyası oluşturmak istediğinizde bu aracı kullana bilirsiniz. Araca tıkladığınız zaman 3d Max eski dosyayı kaydetmek isteyip istemediğinizi soracak. Açılan pencerede üç seçenek var zaten. Evet dersem sahneyi kayıt etmiş olucam ve otomatikman yeni sahne açılmış olacak. Hayır dersem eski sahne kayıt edilmeyecek ve yine otomatikman yeni sahne açılacak. İptal dersem seçtiğim New işlemini iptal etmiş olucam. Yani eski sahnede çalışmaya devam edicem.

Peki bu dosyalar nereye kaydediliyor? Programı bilgisayarınıza kurduğunuz zaman belgelerim bölümünde 3d Max’e ait otomatikman klasör oluşacak. Bazı işlemler zamanı bu klasör çok sık kullanılıyor. Sahnenizi kaydettiğiniz zaman, otomatik kaydetme zamanı, Max’le ilgili diğer işlemler yaptığınız zaman bu klasör kullanılıyor. Kaydetme zamanı ve başka işlemler zamanı 3ds Max bize ilk bu klasörü sunacak. İleriki derslerimizde kendinizde göreceksiniz zaten.

Reset – yaptığımızda Max ayarlarımızı ve sahnemizi sıfırlıyor. Eğer bu işlemi yaptığımızda çalıştığımız bir sahne açıksa o zaman program bizden onu kaydetmek isteyip istediğimizi soracak. Eğer evet dersek o zaman sahneyi bilgisayarımızda kaydediyoruz. Eğer hayır dersek sahne tamamen siliniyor.

Open – Başka bir Max dosyasını açmak için kullanılıyor. Eğer o anda çalıştığımız bir sahne varsa 3ds Max yine bizden onu kaydetmek isteyip istediğimizi soracak.

Save – aracı sahneyi kayıt etmek için kullanılıyor. Bu aracı kullandığımızda eğer daha önce sahne kayıt edilmemişse o zaman 3ds Max sahneni bilgisayarda kayıt etmemizi isteyecek. Sahneyi kayıt ettikten sonra bu aracı kullandığımızda artık bu işlemi yapmayacağız.

Save as – aracı sahneyi biraz farklı şekilde kaydetmek için kullanılıyor. Farklı isimde ve eğer istersek farklı formatta. Büyük ve önemli projeler üzerinde çalıştığımız zaman sahneyi sürekli farklı farklı dosyalar şeklinde kayıt etmemiz gerekiyor. Eğer problemle karşılaşmak ve yaptığınız projeyi yeniden yapmak istemiyorsanız bu işlemi mutlaka yapmalısınız. Bu konuya ben pratik bölümünde bir daha dönecem. O zaman bununla ilgili daha detaylı konuşacağız.

Save as Selected – Diyelim ki ben sahneyi tamamen değil diğer projelerimde kullana bilmem için sadece sahneden bir nesneyi kaydetmek istiyorum. Bu durumda save as selected aracını kullanıyoruz. Sadece sahnede istediğim nesneyi seçiyorum ve save as selected diyorum.

İmport – aracını sahnemize 3d Max dosyasından farklı formatta dosyaları eklemek için kullanıyoruz.

Merge – aracınaysa Sahnemize başka 3ds Max dosyası eklemek için kullanıyoruz.
Bazı arkadaşların kafasında soru oluşa bilir. Bu durumda Neden Open aracını kullanmıyoruz diye. Çünkü Sahneye başka bir 3d Max dosyasını eklemek için Open aracının kullanamayız. Bu durumda daha öncede söylediğim gibi Max üzerinde çalıştığımız sahneyi kapatıyor. 3d Max sahnesine başka bir Max dosyasını sadece Merge aracının yardımıyla yapıyoruz.

Export – aracıysa import aracının tam aksini yapıyor. Yani Sahnemizi farklı formatta kayıt etmek istiyorsak, o zaman Export aracını kullanıyoruz.

Evet arkadaşlar. Şimdilik file menüsü ile ilgili bu kadar. İlk başta bunları bilmeniz yeterli. İleriki derslerimizde bu konuya yeniden döneceğiz zaten.
Şimdilik Hoşçakalın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

En fazla sevdiğim 3D yazılım

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...