3d Max kursu Ders 4. Navigasyon paneli

Merhaba arkadaşlar. Bu dersimizde Navigasyon Panelini öğreneceğiz. Navigasyon paneli sahnede hareket etmemizi sağlıyor. Şimdi bu panelde olan araçları öğrenmeğe başlayalım.

İlk aracımız Zoom.  Adındanda belli olduğu gibi Sahneyi yaklaştırıp uzaklaştırmak için kullanılıyor.

Onun hemen yanındaki Zoom All aracı tüm pencerelerde Zoom işlemini yapmamızı sağlıyor.

Zoom Extens Selected – aracı sahnede seçili olan nesneyi maksimum şekilde yaklaştırıyor. Eğer sahnede nesne yoksa o zaman sahnenin merkez konumu yaklaşacak.

Zoom Extens – Eğer bu aracın üzerinde fareni basılı tutarsak, o zaman daha bir benzer aracın olduğunu göreceğiz. Onlar arasındaki fark şu. Diyelim ki sahnemizin farklı bölgelerinde nesnelerimiz var ve eğer ben seçili nesneye Zoom Extens Selected uygularsam adındanda belli olduğu gibi 3ds Max bu nesneni tam pencereye yerleşecek kadar yaklaştıracak. Eğer ben sadece Zoom Extens seçersem o zaman 3d Max sahnede olan tüm nesneleri göre bileceğimiz şekilde kamerayı ayarlayacak. Bu durumda hatta her hangi bir nesne seçili olsa bile hiç bir fark etmeyecek. Eğer nesnelerin komutunu değiştirtirsem tüm nesnelerin görüle bileceği şekilde kameramız yeniden ayarlanacak.

Zoom Extens Selected All ve Zoom Extens All (Z) daha önce anlattığım aracın aynısı. Eğer daha önceki araçlar yalnız aktif olan pencerede uygulanıyorduysa bu araçlar tüm pencerelerde uygulanıyor. Fark yalnız bunda.

Maximize Viewport Toggle (Alt+W) – aracı seçili olan pencereyi tam ekran büyütmek için kullanılıyor. Alt+ W tuşu. Eğer bu yetmediyse ve pencereyi daha da büyütmek istiyorsanız o zaman Ctrl+X kombinasyonunu kullana bilirsiniz. Bu zaman diğer panellerin kapatılması hesabına ekran daha da büyüyecek.

Orbit (alt+mause) – aracı kamerayı döndürmek için kullanılıyor. Eğer aracın üzerine tıklarsanız böğle bir gizmonun oluştuğunu görecekseniz. Onun yardımıyla sahnede kameramızı döndürebiliriz. Eğer kenarlardaki noktaları kullanırsak o zaman kenara sekmeden sağa sola veya yukarı aşağı kamerayı döndürmemiz mümkün. Eğer kenar noktaları kullanmıyorsak o zaman kamera serbest şekilde dönecek. Aynı işlemi Klavyede Alt tuşunu ve farenin tekerlek butonunu basılı tutarak fareni hareket ettirerek yapabiliriz. Aracı kapatmanız için sadece farenin sağ tuşuna tıklamanız yeterli.

Pan – aracının yardımıyla ileri geri hareket etmeden kamerayı bulunduğumuz açıda yukarı aşağı sağa sola hareket ettirebiliriz.

Walk – aracı sahnede gezinmemizi sağlıyor. Klavye sağ sol ileri geri tuşlarını kullanarak sahnede bu aracın yardımıyla gezine biliriz.

Zoom Region – aracı sahnemizin belirli bir alanını yaklaştırmamız için kullanılıyor. Aracı seçtiğinizde fare imlecinin değiştiğini göreceksiniz. Ve farenin yardımıyla sahnenin belirli bir alanını bu şekilde yaklaştırıyoruz.

Evet arkadaşlar. Navigasyon paneli ile ilgili bu kadar. Yeni derslerden haberdar olmak istiyorsanız o zaman Youtube kanalına veya cgblogger.com sitesine abone olabilirsiniz. Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere. Hoşçakalın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

En fazla sevdiğim 3D yazılım

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...