3d Max kursu Ders 6. Transform araçları

Merhaba arkadaşlar. Geçen seferki dersimizde biz nesne oluşturmayı öğrendik. Artık bu dersimizden oluşturduğumuz nesneleri hareket ettirmeyi, döndürmeyi ve boyutunu değiştirmeyi öğreneceğiz. Bu işlemleri biz Transform araçlarının yardımıyla yapıyoruz.

Aynı şekilde biz transform araçlarının yardımıyla da sahnede objeleri seçebiliriz. Her birinin karşısında Select yazısı var. Ama Select object aracının yardımıyla seçim işlemini yapmanız daha doğru. Çünkü Transform araçlarının yardımıyla seçim yaptığımız zaman bazen hata yapabiliriz. Mesela Move aracının yardımıyla seçim yaptığımız zaman bilmeden objenin komutunu değiştire biliriz.

Transform araçlarını klavyede de Q W E R tuşlarını kullanarak seçebilirsiniz. Klavyede de bu araçlar aynı şekilde dizilmişler.

Move aracı

İlk transform aracı Move. Move aracının yardımıyla biz nesneyi sahnede hareket ettiriyoruz. Aracı seçtiğimizde nesne üzerinde gizmo oluşuyor. Burada 3 eksen var ve biz nesneyi her 3 eksen yönünde hareket ettirebiliriz.

Eğer gizmonun ölçüsünü büyütmek veya küçültmek istiyorsanız o zaman klavyede artı veya eksi tuşlarını kullanabilirsiniz. Ve ya Customize menüsünden Preferences penceresini açın ve buradan Gizmos sekmesine geçin. Bu bölümde Gizmo ile ilgili ayarlar toplanmış. Mesela Move gizmonun ölçüsünü buradan değiştirebiliriz.

Peki ben nesneyi tam şekilde 30 cm nasıl hareket ettirebilirim. Bu işlemi yapmak için biz Move Transform Type-in penceresini kullanıyoruz. Pencereyi açmak için Move aracı üzerinde mausun sağ tuşuna tıklaya bilir ve ya sağ menünü kullanabilirsiniz. Buradan da Transform araçlarına ulaşmamız mümkün. Onların sağ yanında küçük kare butonu var. Ona tıklarsam aynı pencereyi açmış olacağız.

Rotate aracı

Rotate aracına geçelim ve onun nasıl çalıştığına bakalım. Hemen Move aracının yanında Rotate aracımız bulunmakta. Araca tıkladığımda yine nesne üzerinde bir gizmonun oluşacak. Gizmonu büyütmek için aynı şekilde biz klavyede artı ve eksi tuşlarını kullanabiliriz. Veya Customize menüsünden de bunu yapmamız mümkün. Rotate aracı sahnede nesneyi döndürmemiz için kullanılıyor. Burada da 3 eksen var. Z Y ve X ekseni.

 Scale aracı

Bir sonraki Transform aracımız Scale. Scale aracının yardımıyla biz objeleri sahnede büyütüp küçültüyoruz, boyutunu değiştiriyoruz. Eğer nesne üzerinde oluşmuş gizmonun tam ortasından tutarak mausu hareket ettirirsem o zaman nesneyi her üç eksen yönünde büyütmüş olacağız. Biz bu işlemi iki eksen yönünde veya sadece bir eksen yönünde de yapabiliriz. Burada da detaylı işlem yapmamız mümkün. Ama Scale aracında ölçü birimi yüzde yani işlem faizle yapılıyor. Rotate aracındaysa bu derece idi. Nesne çizildiği zaman onun ölçüsü her üç eksen yönünde 100 olarak belirleniyor.

Evet arkadaşlar. Transform araçları ile ilgili şimdilik bu kadar. Bir sonraki dersimizde transform araçları ile birlikte kullanılan Snaps araçlarını öğreneceğiz. Bir sonraki derste görüşmek üzere. Hoşçakalın!

3d Max kursu Ders 6. Transform araçları için 1 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

İşlemci seçiminiz

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...