3d max kursu Ders 7. Snaps araçları

Merhaba arkadaşlar. Bu derste Daha önceki dersimizde söylediğim gibi Transform araçları ile birlikte kullanılan Snaps araçlarını öğreneceğiz. Snap araçları transform işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılan yardımcı araçlardır. Yani onların yardımıyla bu işlemleri daha detaylı şekilde yapabiliriz. Şimdi bu araçları öğrenmeye başlayalım.

İlk önce Move işleminde kullandığımız Snaps Toggle aracına bakalım. Snaps Toggle aracının yardımıyla biz sahnedeki nesneyi gridler yani ızgaraların birleşim noktalarında gezindire biliriz.

Her snap aracının kendine özel ayarları da vardır. Eğer farenin sağ tuşuyla bu aracın üzerinde tıklarsak o zaman ayar penceresi açılacak. Açılan pencerede gezinme seçenekleri var. Varsayılan olarak Grid point seçili. Burada başka seçeneklerde var. Mesela, bir nesnenin diğer nesnenin vertexleri segmentleri veya polygonları üzerinde gezinmesini sağlaya biliriz

Sonraki arac Rotate işleminde kullandığımız Angle snap aracı. Şimdi değelim ki sahnede dönme işlemi yapıyorum ama bu işlem çok küçük birimlerde yapılıyor. Yani nesnemi tam 90 derece açıda döndürmem nerdeyse imkansız. Ama eğer Angle Snap aracını aktif edersem o zaman nesne beşer beşer dönmeye başlar ve bu şekilde 90 derece açıyı kolaylıkla tuttura biliriz. Peki değelim ben açı birimini beşer beşer değil daha yüksek değerlerde döndürmek istiyorum. Tabiki bunu yapmamız mümkün. Sadece Amgle Snaps ayarlarına geçmemiz lazım. Angle Snaps aracının ayarlarını da aynen Snaps Toggle aracında olduğu gibi aça biliriz. Zaten hepsi aynı pencerede açılıyor. Yalnız sekmeler farklı. Varsayılan olarak açımız 5 derece. Buradan istediğimiz açı derecesini gire biliriz.

Ve Scale aracıyla birlikte kullandığımız Percent Snap aracı. Eğer bu aracı aktif edip scale işlemi yaparsam o zaman nesne kendi boyutunun üzerine yüzde on kadarını gelerek büyüyecek. Yani bu aracı yüzde on yüzde yirmi ne kadar kendimiz belirliyorsak artık o oranda büyütüp küçültme işlemini yapıyoruz. Faiz değerini de gördüğünüz percent bölümünden girebiliriz. Standart olarak yüzde on.

Evet arkadaşlar. Bir dersim izinde sonuna geldik. Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere. Hoşçakalın.

3d max kursu Ders 7. Snaps araçları için 2 cevap

  • Anlatım herkesin anlayacağı dilden olmuş ve her seviyeye hitap ediyor.

  • teşekkürler paylaşımınız için.Zira paylaşmak güzeldir :mrgreen:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

İşlemci seçiminiz

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...