3Ds Max 2014 Gamma problemi

Bu derste 3Ds Max 2014 sürümünde Input ve Output değerlerini değiştirmeyi öğreneceğiz.

Bir çözüm yolu daha arkadaşlar. Sadece

C:\Users\KULANICI ADINIZ\AppData\Local\Autodesk\3dsMaxDesign\2014 – 64bit\ENU\en-US\defaults\DesignVIZ.mentalray klasörünüdeki CurrentDefaults dosyasını açıp OutputGamma=2.200000 yazısını bulun ve 2.2 yerine 1.0 girip kaydedin.

DesignVIZ.mentalray klasörü sizde başka adda olabilir. Bu render ayarlarında hangi render robotunu seçmenize bağlı.

3d-max-2014-gamma

AppData klasörü gözükmese: Belgeler -> Düzenle -> Klasör ve arama seçenekleri -> Görünüm -> Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster seçip Tamam değin.

Bir çözüm yolu daha. Paylaştığı için Azer isimli arkadaşa teşekkürler  :-?

3dsMax ekranın sol alt köşesinde maxscript kodu yazabilmemiz için background rengi beyaz bir text box var.
O alana fileOutGamma=1.0 kodunu yazıp enter tuşu ile onayladıktan sonra gamma output değerini 1.0 yapmış oluruz.istediğimiz gamma output değerini bu şekilde verebiliriz.
İşin güzel tarafı reset attıktan sonrada verdiğimiz değer kalıyor..2.2 değerine geri dönmüyor.tekrar 2.2 veya bir başka değerde kullanmak istiyorsak aynı kodu rakamı değiştirerek girebiliriz.
Maxsxript menusunden yazdığımız kodu kaydedip her sayfada run script ile çalıştırabiliriz.

3Ds Max 2014 Gamma problemi için 30 cevap

 • Elinize Sağlık, Çok önemli bir paylaşım

  • Bir şey değil Kemal Bey. Eyer bu yöntem siz söylediğiniz problemi çözecekse bana bildirin lütfen. Olmazsa ben sahneyi inceleyip bir cevap veririm. Yıl başı falan olduğu için bu aralar zaman bulamadım :?:

 • Çok teşekkürler, yeni başlayanlar ya da 2014 max kullananlar için mükemmel bir paylaşım. Ben bu sorunu kendimce 2014 max ‘de dosyayı kaydederkenki gamma değerini override 1.0 yaparak çözüyordum. Fakat her render imajını kaydedişte o değeri işaretlemek gerekiyor.
  Önerdiğiniz gibi Appdata ‘dan değiştirdim.
  Tekrar teşekkürler.

 • Bu sorun için günlerce nette dolaşıp, türlü kombinasyon denemiştim. Sizin yönteminizle sorun çözüldü. Paylaşımınız için teşekkürler. :mrgreen:

 • Merhabalar,
  Sorun için benzer bir çözüm yolu önerisi..Kendi scriptimizi oluşturma :
  3dsMax ekranın sol alt köşesinde maxscript kodu yazabilmemiz için background rengi beyaz bir text box var.
  O alana fileOutGamma=1.0 kodunu yazıp enter tuşu ile onayladıktan sonra gamma output değerini 1.0 yapmış oluruz.istediğimiz gamma output değerini bu şekilde verebiliriz.
  İşin güzel tarafı reset attıktan sonrada verdiğimiz değer kalıyor..2.2 değerine geri dönmüyor.tekrar 2.2 veya bir başka değerde kullanmak istiyorsak aynı kodu rakamı değiştirerek girebiliriz.
  Maxsxript menusunden yazdığımız kodu kaydedip her sayfada run script ile çalıştırabiliriz.

 • mrb hocam paylaşım için tşk ler ben bu konudan çok muzdaribim uzun yıllardır max kullanmama rağmen hala gamayı 1.0 kullanıyorum sizin yazınızı 2,2 olması gerektiğini duyuyordum hep ama 2,2 yapıncada her şey soluk gözüküyor sizin yazınızda okudum colorcorect ile bu sorun çözülüyor demişsiniz 2014 içinde bu böylemi

 • teşekürler hocam cevap için birher şey daha frame buffer kullanmamı tavsiye edermisiniz sanki bana frame buffer herşeyi bozuyor gibi geliyor

 • eğitim için çok teşekkür ederim. gammasetting scriptini indiremedim. sayfa açılmıyor.link yada mail adresimi versem yollayabilirmisiniz?

 • hocam benim üyeliğim gitmiş ben sizin eğitim setinizi satın almak istiyorum online değilde dvd set olarak da satıyormusunuz birde hocam gama 2.2 ile ilgili bir sorum olacak bütün bunları yaptıktan sonra mod olarak ne seçmemiz gerekiyor color maping and gamma yada none ( dont apply antihing) yada color maping anly (no gama)

  • Artık blogta sadece ücretli üyelik var. Eskiden blogta bulunan ücretsiz dosyaların hepsini cgegitim.net sitesinden indirebilirsiniz. Seçmeniz gereken mod: color maping and gamma
   Eğitim kursu DVD şeklinde yok. Sadece bloga abone yöntemi ile derslere bakmanız mümkün :smile:

 • hocam son bir sorum color correct ti renklerde kullanmamız gerektiğini yazınızdan öğrendim peki ya kaplamalar da bir şey yapmamız gerekiyormu

 • hocam sayenizde çok şey öğrendim size ne kadar teşekkür etsem az yıllardır max kullanıcısı olmama rağmen sayenizde doğru bildiğim yanlışları fark edip öğrendim

 • Hocam Merhaba,
  2014 sürümü kullanmaktayım, göstermiş olduğunuz tüm yolları denedim ama nafile.. aldığım renderlarda frame buffer’da görünen görüntü ile jpeg formatı olarak kaydettiğim görüntü arasında çok fark var.. jpeg olan daha sarı :sad: bana yardımcı olun lütfen

  • Eğer VRay 3.0 sürümünü kullanıyorsanız Mode bölümünde Color mapping only (no gamma) yerine Color mapping and gamma seçtiğinizden emin olun. Bu VRay 3.0 sürümünde yeni özelliktir.

 • Merhaba ben 2014 gamma değerini değiştirebilen için yazı sonunda paylaştığınız söylediğiniz linki bulamadım yardimci olursaniz sevinirim

 • :smile: siteyi beğendim teşekkürler takipçinizim bundan sonra :mrgreen:

 • Hocam gama değerini azaltmak için kullacağımız scriptin linkine ders sonunda ulaşabilirsiniz dediniz ama ben göremiyorum nerden alabiliriz yardımcı olurmusunuz?.Teşekkür ederim

 • hocam merhaba yaptığınız şeylerin aynısını yaptım max 2014 kullanıyordum silip tekrar yükledim olmadı sonra max 2016 yükledim yine olmadı en son format atmaya kadar yolu var gibi gözüküyor ama atamıyorum yardımlarınız bekliyorum

  • O zaman problem programda deyil. Doğru ayarlar kullanmıyorsunuz demekki. Yukarıda bir kaç yöntem gösterilmiş içlerinden biri olmalıydı :smile:

 • Hocam merhaba,

  Bende dosya değişikline sistem izin vermiyor. Erişim Engellendi uyarısı alıyorum, sebebi ne olabilir nasıl aşabilirim bu sorunu?

  Max 2017 kullanıyorum. Vray 3.40

  Teşekkürler.

 • Hocam,merhaba max 2009 da çizdiğim projeyi,bilgisayarıma max 2016 yı yükleyerek projeye devam ettim,yukarıda verdiğiniz tüm yöntemleri de uyguladım ama render da hâlâ renklerim mat görünüyor,mesela parlak dore,parlak metal ve parlak seramik objelerim hep mat soluk çıkıyor.yardımlarınızı bekliyorum.

 • esli arşivimi 2017 versiyonda açmaya çalıştığımda “do you wabt gamma/LUT correction to be disabled…” uyarısı alıyorum. Bu şekilde düzelir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

Ekran kartı seçiminiz

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...