3ds Max`in sağ menüsünde altı çizgili harflerin sırrı

quad-menu-alti-cizili-harfler
Her Quad menünün başlığında nedense altları çizilmiş harfler var (“çizilmiş” kelimesindeki “ç” harfi gibi). Bu tesadüf değil! Quard menüyü açar (mesela herhangi bir nesneye farenin sağ tuşuna tıklayarak) ve klavyede altı çizilmiş bu harfe tıklarsak bu farenin sol düğmesini menü öğesine tıklamakla aynı olur.

Dahası, böyle harfler normal menülerde de bulunuyor (3ds Max`sin hemen pencere başlığının altında olanlar). Ama nedense orada onların altını çizmiyorlar.

Ve dahası bu harfleri kendimiz belirleyebiliyoruz.

Tüm kısa yol tuşlarınızın artık meşgul olduğu durumda bu sizi çok kurtarır. Örneğin C tuşunda kamera asılı. Ama C üzerinde Convert to Editable Poly , Clone , Cap ve Chamfer gibi araçları da asmak daha mantıklı olurdu. Bunu yapmak mümkün olmadığından çarpıtmak zorunda kalıyoruz. Alt+C Clone için, Ctr+Alt+C Cap için vb. Neyse, pek akılda kalıcı değil. :)

Şimdi menüye giriyor Customize -> Customize user interface [1]-> Quads [2]-> sağda açılan menüde Default Viewport Quad [3] seçiyoruz -> ve aşağıda Label: display bölümünde Hide Selection [4] üzerinde farenin sağ tuşuna tıklıyoruz -> açılan menüde Edit Menu Item Name… [5] öğesini seçiyoruz.
customize-quads
Açılan pencerede [6] Customize Name [7] işaretliyoruz ve gereken harfin karşısına “&” işaretini [8] ekliyoruz. OK

Artık siz herhangi bir nesne üzerinde mausun sağ tuşuna tıkladığınız zaman yukarıdaki sağ quard`da Hide Selection öğesi altı çizilmiş H harfi ile olacak. H`a tıklarsanız siz bu objeyi gizli yapmış olacaksınız.

Aynı harfleri normal menünün ögeleri için de yazmak mümkün (Menus sekmesinde)

3ds Max`in sağ menüsünde altı çizgili harflerin sırrı için 2 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

Bilgisayar Grafikleri ile ilgileniyorum

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...