3ds Max’ te Kopyala Yapıştır işlemi

copy-paste-3ds-max

Merhabalar. Dün bir arkadaş bana 3Ds Max’ e 3d modelleri bir max dosyasından diğer max dosyasına nasıl Copy/Paste yapabileceğini sordu.

Max’ in standart araçlarının yardımı ile bunu şimdilik yapamasakta, script yardımı ile çok kolay bir şekilde gerçekleştire biliriz.

Ben kendim scripti sık kullanmıyorum, gerek olmuyor. Ama hep bir sahneden başka bir sahneye obje kopyalayan kullanıcılar için faydalı olacağını düşünüyorum.

Scriptin kendisini yazının sonunda indirebilirsiniz.

Kullanımı çok basit.

Menüden MAXScript’ e tıklayıp Run Script değiyoruz ve scripti seçip Open yapıyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra hiç bir değişiklik olmayacak, ama eğer Customize -> Customize User Interface… penceresini açıp Category listesini açarsak oraya CG_Tools değe aracın eklendiğini görebiliriz.

cg-tools

Onu seçtikten sonra Copy Objects to File seçip Hotkey: bölümünde Alt+Shift+C kısayolunu girip Assign değiyoruz. Ctrl+C yapamıyoruz, çünkü Ctrl+C standart olarak kamera oluşturmak için kullanılıyor.

Aynı işlemi Paste Objects from File için de kullanıyoruz. Buraya Alt+Shift+V kısayolunu giriyoruz. Bu sadece benim seçimim. Siz istediğiniz kombinasyonu girebilirsiniz. Eğer kullanılmıyorsa.

Bundan sonra bu kısayol tuşlarını kullanarak aynı dosya içinde veya farklı dosyalar için kopyalama işlemini yapabiliriz.

Aslında scriptin çalışma prensibi çok basit. O sadece bildiğimiz Merge işlemini yapıyor. Ama kısa yoldan.

copy-paste-3d-model

3ds Max’ te Kopyala Yapıştır işlemi için 5 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

Ekran kartı seçiminiz

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...