Sahnedeki istenmeyen nesne türlerini nasıl gizlemek olur?

customize user interface

Merhaba CGblogger.CoM okuyucuları. Bugünkü dersimizde o kadarda sık kullanılmayan Display sekmesi ile ilgili konuşacağım. 3d Max komut panelinde 3D sanatçılar tarafından çok nadiren kullanılan birkaç sekme vardır. Bunlardan biri Display (Göstermek) sekmesi. Daha kolay iş yapmak için darmadağın bir sahneyi temizlemek gerektiğinde bu sekme çok yararlıdır.

3d max Display

Display Color.

Bu bölümde polygon ve segmentlerin hangi renkte (nesnenin rengi ya da malzemenin renginde) görüntüleneceğini belirtebilirsiniz. Eğer Object Color düğmesi seçilmişse o zaman polygon veya segment rengi nesneden, Material Color seçilmişse nesneye atanmış malzemenin Diffuse renginden alacak.
Gerçi Nitrous’da aksaklık olduğundan Wireframe seçeneği çalışmıyor. Ama Direct3D sürücüsünde her şey yolunda.

Hide by Category.

Hide by Category sekmesinin yardımıyla Max pencerelerinden gereksiz nesne türleri mani olmasın değe geçici olarak kaldırılabilir. Bu bölümlerin her birinde klavye kısayol kombinasyonu vardır (yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterilmektedir). Örneğin, bazen kendi hedefleri ile diğer nesneleri seçmemizi engelleyen kameraları (Shift+C) gizlemek çok uygundur. Daha sonra yeniden Shift+C kombinasyonunu girerek çabukça kameraları görüntülemek olur. Aynı şey geometri için de geçerlidir. Örneğin, sadece spline ile çalışıp çokgenleri gizlemek istediğinizde. Bu sekmede başka ilginç bölümlerde vardır.

Display Properties.

Bu bölüm nesne özellilerindeki Display Proporties bölümünün (nesneyi seçip farenin sağ tuşuna tıklayıp Objet Proporties seçiyoruz) aynısı. Bu yüzden, eğer nesne özelliklerine sık sık geçiyorsanız, zaman kazanmak için bu sekmeni açıp uygun onay işaretine tıklaya bilirsiniz. Yada kısayol tuşlarını kullanarak.

Link Display.

Display Links seçim aracı eğer bir nesne başka bir nesneye bağlanmışsa o zaman Pivot Point yanında özel bir yardımcı nesnesi görüntüler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

Bilgisayar Grafikleri ile ilgileniyorum

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...