Modifierlerle etkin çalışma.

3d max Modifier Sets
Selam olsun CGblogger.CoM okuyucularına ;-)  Bildiğimiz gibi 3ds Max‘de modifiersiz çalışmak kanadı olmadan uçmaya benzer. Madem modifierleri bu kadar sık kullanıyoruz, o zaman işimizi kolaylaştıralım. Ben, mesela en sık kullandığım modifierleri hep el altında tutarım. Bu dersimizde de bunu nasıl yapacağımızı söyleyeceğim. Aslında bu çok basit. Fareye bir kaç kere tıklanarak yapılabilir. Ama nedense çoğu kullanıcılar bu özelliği kullanmıyorlar.

Modifier penceresinin tam altında Configure Modifier Sets butonu var. Onun yardımıyla sık kullanılan modifierleri Modifier listesinin altına çıkarmak olur. Bunun için ya Max tarafından bize sunulan hazır grubu kullanacağız (Selection Modifiers, Patch/Spline Editing), ya da bu grubu kendimiz oluşturacağız.

Butonların gözükmesi için Show Buttons karşısına onay işareti koymamız gerekiyor. Bu listeden istediğiniz hazır gruplardan birini seçebilirsiniz.

Eğer kendi grubunuzu oluşturmak istiyorsanız, o zaman önce Configure Modifier Sets seçin. Daha sonra açılan pencerede buton sayını (Total Buttons) belirtin ve soldaki listeden istediğiniz modifieri sağa taşıyın. Buton sayını belirtmeseniz o zaman Sets bölümünde grup adı sıfırlanmayacak ve yeni grubu oluşturabilmek için onun adını giremeyeceksiniz. İstediğiniz modifierleri seçtikten sonra Sets bölümüne grubun adını yazıp kaydedin (Save). İşte bu kadar.

3d max Modifier Sets

 

Bundan başka eğer modifierlerle hızlı çalışmak istiyorsanız, o zaman modifier listesini açtığınızda seçeceğiniz modifierin baş harfini klavyeden girin. Bu şekilde istediğiniz modifiere daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Modifierlerle etkin çalışma. için 6 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

İşlemci seçiminiz

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...