Haftanın en iyi beş 3D çalışması (4-cü sayı)

4

3D tasarımcı ne kadar deneyimli olursa, eserlerini daha ender sergiler. İlk önce, onu her zaman siparişçiler bulur ve iş sırasında ona konsantre olmak gerekir, ikincisi artık hata yapmak istemez ve projelerini yalnız kusursuz olduğu zaman göstermek ister. Ancak, er ya da geç, yeni şaheser yaranıyor. Çünkü 3D dünya kurmağı seven her kes istisnasız, sipariş için değil, zevk için yaratmağa zaman buluyor. Ve bu harika bir şey! Haftalık köşenin bugünkü sayısına bakınız ”Haftanın en iyi 3D eser beşliği”.

1. Temel işlerin dışında, profesyonel 3D ressam sık sık “gönül için ” eser yaratmağa zaman buluyor. İşte örnek-” Haftanın en iyi 3D eser beşliği’ nin” hayranlarına tanıdık olan İtalyan sanatçısı Alessandro Baldasseroni. Eser sahibi Galactus isimli resmini, güzel günlerini hatırlayarak, henüz Blur stüdyosunda çalıştığı zaman, esas işinden kalan boş zamanlarda yapmış. Bu arada, tam bu stüdyoda bir zamanlar Raven`dan olan Marvel Ultimate Alliance bilgisayar oyunu için ona Galaktus’ un modelini yapmak gerekmişti. İş 3ds Max ve Photoshop`un yardımı ile yapılmış. Görünüm penceresinde model göründüyü kadar “ağır” değil – sadece 300000 polygon.

4_1

2. Çin ressamı Rui Cheng`in müthiş bir eseri. Projenin ismi – Photographer (fotoğrafçı). Model ZBrush`da yapılmış, sahne ise 3ds Max` de VRay yardımı ile görüntülenmiş.

4_2

3. Yaşlı insanın portresi (Oldman) Kore ressamı Jin Hee Lee tarafından yapılmış. (Tasarımcının kendi resmi yukarıda sağ köşede). Ana model Maya, detaylar ise ZBrush`da yapılmış. Görüntülemede Mental Ray` render robotu kullanılmış. Saç ve kürk ise Maya`da. Genişlenmiş görüntüde siz başyapıtın yaranmasının tüm aşamalarını izleyebilirsiniz.

4_3

4. Alessandro Baldasseroni`nin daha bir eseri ”Küçük asker”(Little soldier). Sahne Alesandro` nun arkadaşı için yapılmış, temeli ise Tom Glückmann’ nın fikri üzerinde duruyor. Çalışmada ressamın alıştığı araçlar kullanılmış -3ds Max, Photoshop, ZBrush.

4_4

5. Brett Sinclair – uzak Johannesburg`da (Güney Afrika Cumhuriyetinde) yaşıyor ve 3D animatör için çok gerekli olan bir yeteneğe sahip – 3D`de insanın mimiklerini aklında tuta ve tekrarlayabiliyor. Onun mimiklerle olan deneyimleri karakter animasyonunu öğrenmeğe başlayan insanlara alfabe gibi hizmet ediyor. Bu mimik ünlü Amerikan aktörü Shia Lebeouf` tan taklit edilmiştir.

4_5

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

Ekran kartı seçiminiz

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...