3D yazıcı nedir ve nasıl çalışır?

3d yazıcı

Son zamanlar 3D yazıcılarda üçboyutlu baskı teknolojisini sık sık duyuyoruz. Acaba 3D baskı nasıl çalışıyor? Diğer teknoloji işlemelerden ne gibi farkı vardır? Bu teknolojiyi nasıl kullanabiliriz?

Nesne yapımı âdeta yorucu bir işlem içerir: mesela, işleme yolu ile yani, malzemenin bir parçasını çıkararak biçim ve hazır ürünün gereken boyutunu alan alüminyum malzemesinden başlanıyor.

Ama 3D baskı ters işlem yapar. Malzemeni çıkarmak yerine, “yazıcı” onu doğru şekilde dağıtır. Cihaz giderek, tabaka tabaka ürünün oluşumunu tamamlayana kadar, kontrol edilen nozullardan malzemeyi sürer.

3D yazıcı sade bir yazıcı değil. Hatta yüzey üzerinde üç boyutlu görüntüleri basan bir yazıcı da değil. 3D yazıcı üç boyutlu nesne oluşturur. Baskı işlemi şöyledir: baskı yapan nozul malzemeyi tabaka tabaka koyar, böylelikle nesne oluşturur. Başta, bu aygıtlar deneyim örneklerinin çabuk hazırlaması için makine adlanıyordu, çünkü 1980 yıllarında bu amaçlarla kullanılıyorlardı.

3D baskının malzemeleri genelde şunlar: ABS plastik, kâğıt yahut metal. Bu işlem, genellikle, bilgisayar yönetimi altında çalışır ve bunun sayesinde oldukça zor biçimleri olan nesneleri oluşturmak mümkün oluyor.

Piyasa gelişimi

Teknoloji 1980 yılların ortalarında 3D Systems şirketinin oluşturucularından biri Çak Hall tarafından geliştirildi. Ama aslında, “3D-baskı” ilk kez yaklaşık on yıl önce kullanılmıştır.

Başta işlem küçük detay ve prototiplerin yapılmasında kullanılsa da, ama o günden beri teknoloji çok gelişti ve artık daha büyük ve zor nesneler yapmağa izin veriyor.

Bugün 3D yazıcı piyasası 1,7 milyar dolar değerinde. 2015 yılına bu rakamın 3,7 milyar olacağı öngörülüyor.

Bazı yazıcıların fiyatı, “baskının” ölçüsü ve kalitesine göre önemli ölçüde değişebilir. Örneğin, MakerBot Replicator 2`nin perakende satış fiyatı 2200$, perakende satış için gayet pahalı. 3D System`in üretimi olan ucuz Cube sistemi 1299$ satılıyor.

Ama birkaç yıl önce kullanıcılar için  bireysel 3D yazıcıların en büyük eksiği yüksek fiyattı. Diğer bir eksik 3D nesnenin basılması için birkaç saat hatta günün gerekmesidir (nesnenin zorluğu ve çözümüne bağlı). Ayrıca, profesyonel 3D yazılım ve 3D modellerin projeleri de pahalı.

Fakat son yıllarda masaüstü 3D yazıcılar Bath University`sinde geliştirilen Reprap teknolojisi ile hazırlanıyor. Halka sergilenen geliştirilmiş modeller sade insana kendi 3D yazıcılarını oluşturmağa izin verdi. Neticede, birçok şirket Rerap teknolojisine dayalı kendi yazıcı modellerini geliştirdi, örneğin:

  • Makerbot Replicator
  • Sumpod
  • Printrbot
  • Buildatron
  • Solidoodle

Bu masaüstü yazıcıların tüm modelleri fiyatı düşürmek amacıyla sadeleştirildi. Ayrıca, nesnelerin baskısı için gereken malzeme harcamaları (genelde ABC plastik veya PLA malzemeleri) endüstriyel uygulamalarda ki harcamalardan daha düşük.

Günümüzde likit polimerden olan nesneleri de basan modeller mevcut.

Geliştirilmiş 3D yazıcıların üretimi iki çokuluslu şirkete ait. Buna rağmen teknolojilerin geliştirilmesi bu iki şirketin dışında başka şirketlerden de gözlenebilir. Fabbers firması yeni ve yenilikçi endüstriyel 3D yazıcılar üreten şu şirketlerle çalışıyor:

  • Mcor
  • Blueprinter
  • Asiga

Bunun dışında, birkaç 3D printer mevcut ki besin ürünlerinin basımı için tasarlanmış. Cornell Üniversitesi (ABD) ve Ekcetera Üniversitesi`nde (İngiltere) komu finansmanı sitesi olan Fab@Home`mun yaranmasından ilham alan aşağıdaki 3D yazıcı şirketleri 3D yazıcıları çikolata dahi besin ürünlerinin yapımı için de üretiyor.

  • Choc Creator
  • Imagine

3D baskının birçok kullanımı var ve bir sıra alanlarda kullanılabilir.

Sağlık ve tıp

3D baskı sağlık hizmetlerinde uygulanma potansiyeline malik. Son yıllarda bu teknoloji işitme cihazları ve lastik dahil olmak üzere tıbbi protezlerin hazırlanmasında kullanılıyor.

Bu yöntem aynı zamanda kulak, kalça ve diğer organlar dahi vücut bölümlerini kesin bir oranda ve hastaya uygun olarak oluşturmak için kullanılıyor. Bu potansiyel olarak organ bağış ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Dünyada ilk kez 2012 yılının Şubat`ında cerrah yaşlı bir kadının 3D yazıcıda titanyumdan yapılmış bütün çenesini başarılı bir şekilde implantasyon etti.

Mimari

Hollandalı mimarlık şirketi “KamerMaker” büyük nesneleri basan 3D yazıcı icat etti. “KamerMaker” 2х2х3,4 metre ölçüleri olan nesneleri basabilir.

3D baskının mimarlıkta kullanma imkânları sınırsız. Mimarlar yerinde, nesnelerin tasarım ve baskısı için teknolojileri gerektikçe kullanabilirler. Bu teknoloji geçici konutlar yapmak için de kullanıla bilir. Mesela, felaketten etkilenen bölgelerde portatif 3D yazıcı gereken sayıda geçici konut basabilir.

Yüksek teknoloji üretim

Artık birkaç havacılık şirketi 3D baskıya ilgi gösterdi. Uçak bileşenlerinin imalatı için toz titanyum kullanacak büyük 3D yazıcısını yaratmak için 2012`nin Eylül ayında Airbus şirketi Güney Afrika şirketi olan Aerosud şirketiyle bir işbirliğine girdi.

Gelecekte Airbus şirketi uçakları tam şekilde basacak bir 3D yazıcı yapmağı düşünüyor. Bu yazıcı 80 x 80 metrelik hangarı işgal edecektir.

3D yazıcıların yardımıyla F-35 Joint Strike Fighter için titanyum parçalarının imalatı hakkında Eylül ayında Ferra Engineering şirketi Lockheed Martin`le 200 milyon dolarlık anlaşama imzaladı.

Amerikan şirketi – Made In Space sıfır yerçekiminde 3D baskıyı denemektedir. Bu süreç astronotlara gerekli nesneleri mekâna ve zamana tasarruf ederek uzayda basmağa izin verecek.

NASA hem de uzun zamanlı uzay görevleri sırasında astronotlar kendi teçhizatını kendileri yapabilecek diye 3D yazıcıların uygulanma imkânını gözden geçiriyor.

Bu yıl Suinberg Üniversitesinde büyük nesneler yaratmağa izin veren küçük oda büyüklüğünde 3D yazıcı geliştirildi. 3D yazıcı çelik, kobalt, krom dahi bir sürü malzemeden yapılan nesneleri basabilir.

3D baskı aynı zamanda üretimle ilgili zaman ve harcamaları azaltacak. Bozuk mal ve artıklar artık olmayacak. Araç ve işlemelere gereksiz masraflar azalıyor. Prototiplerin hızlı yaranması daha etkili denemeler yapmaya ve yeni teknoloji geliştirmeye imkân veriyor.

Eğitim

3D baskı öğrencileri makina ve tasarım hakkında bilgilendirmek için mükemmel bir araç. Avustralya çapında çeşitli üniversiteler – Suiberna, Melbourne Üniversitesi ve ANU dahi – 3D yazıcılar edindi ve onları değişik programlarda kullanıyorlar.

Bu öğrenciler için eğitimin erken dönemlerinde modelleme, tasarlama, üretim prensiplerini anlamanın mükemmel yolu. Bu öğrenciler için bir eğlenceden daha fazla.

Perakende ticaret

3D baskının kendisi de bir ürün olabilir. Shapeways sitesi plastik, cam, metal ve diğer malzemelerden olan ürünler sipariş etmeğe davet ediyor, ardından onları basıyor ve gönderiyor. Shapeways hem de 3D baskı fabrikasını ABD `de açmağa planlıyor. Burada insanlar nesnelerin nasıl basıldığını görebilecek.

MakerBot Industries 3D baskı endüstrisinde bir lider. Az önce Manhattan’da insanların çeşitli 3D baskı nesneleri hem de küçük 3D yazıcılar alabileceği bir market açtı.

Eğer 3D yazıcınız varsa, 3D baskı 3D tasarım için yeni piyasaya yeni bir kapı açabilir. Jeff Bezos, Amazon şirketinin genel müdürü, şöyle söyledi: “E-ticaret gelecekte 3D baskı ile tespit edilecek”.

Ve diğerleri…

Diğer uygulama alanları fosil taşılların restorasyonunu, eskiçağ eserlerin çoğaltılmasını, olay yerinden alınan çok zedelenmiş kanıtların onarımını içerir.

Size en çok uygun olan özelleştirilmiş 3D baskılı spor ayakkabıları da geliştiriliyor.

Ve oldukça beklemedik bir şekilde, Amerikan bilim adamları şu anda baskılı et ürünlerinin üretimi üzerinde çalışıyor. 3D baskılı biftek tatmaya ne dersiniz?  :-)

Yasal açıdan

ABD’de 3D baskı sayesinde tabanca yapılması birçok tartışmaya ve teknolojiyi potansiyel olarak suiistimal etme üstüne endişeye sebep oldu.

Az önce Forbes tam baskılı plastik tabanca oluşturma projesi Wiki Silah`ı – gerçekleştirmek için gereken finansman aldığını bildirdi.

Projenin amacı, insanların kendi tabancalarını basabileceği bir proje oluşturmak. Guardian, söylediğine göre 3D baskı teknolojisi o kadar yeni ki, silah oluşturma yasallığı hâlâ soru altında.

Ayrıca, tahmin ediliyor ki, 3D baskı teknolojisi hem yasal hem de yasak ( mesela, uyuşturucu) ilaç hazırlamasında kullana bilinir.

Söylendiği gibi 3D baskı çeşitli amaçlarla bir takım sanayi dallarında kullanılmakta. Önümüzdeki yıllarda muhtemelen onun daha da gelişmesini göreceksiniz.

Muhtemelen çok beklemenize gerek kalmayacak, yakın zamanda 3D yazıcı sıradan insanların evinde normal bir ev cihazı olacak.

Evet arkadaşlar, gördüğünüz gibi bu teknolojinin 3D tasarımcılar için de çok büyük önemi var. Artık hayallerinizdeki 3d modelleri gerçek hayata aktarabilirsiniz. :!:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

Ekran kartı seçiminiz

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...