Bilgisayar nasıl çalışır?

bilgisayar

Merhaba arkadaşlar. İnternette rastladığım en sık sorulardan biri 3D çalışma için nasıl bir bilgisayar almalıyım sorusudur. Bu yazı serisinde kendi yöntemimle bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım. Çünkü net olarak bu sorunun cevabı yok. Yâda bu cevap maksimum 6 ay geçerli olacaktır. Çünkü bu günün yüksek kapasiteli bilgisayarı 6 aydan sonra orta kapasiteli bilgisayara dönüşüyor. Bunun için bu marka işlemci alın, şu marka ekran kartı alın böğle bir bilgisayar toplayın söyleyemem.


Bu sorunun cevabını 5 yıl sonrada bilmemiz için bilgisayar donanımını ve onların parametrelerinin ne için kullanıldığını öğrenmeliyiz. Böylece her zaman bu parametreleri analiz ederek ihtiyacınız olan ve bütçenize uygun bilgisayar toplayabilirsiniz.

Bundan başka ben bu kategoride bilgisayarla ilgili topladığım bilgileri paylaşacağım arkadaşlar. Bu bilgileri bilmeniz ve gerektiğinde uygulamanız önemli. Çünkü bilgisayar bizim ekmek tekmemiz ve onun nasıl çalıştığını bilmemiz şart. Ben bunu kendi bilgisayarımda problem yaşadığımda ve oradaki tüm bilgileri kaybettiğimde anladım. Bundan sonra bilgisayarı daha yakından tanımaya çalıştım ve bunun için zaman harcamaktan çekinmedim. Size de bunu tavsiye ederim.

İlk önce bilgisayarın hangi bölümlerden oluştuğuna ve nasıl çalıştığına bakalım?

Bilgiler nerede saklanır?

Sabit disk

Bilgisayarda olan tüm bilgiler Hard disk’te (Sert disk, Sabit disk) saklanılıyor. Sert disk onun yapısına göre söyleniliyor. Çünkü onun içinde bir veya daha fazla sert plaka (metal veya cam) vardır. Tüm bilgiler (metin belgeleri, resim, film ve b.) ve programlar (işletim sistemi, Word gibi uygulama programları ve b.) burada bulunur. Bu bilgiler bilgisayar kapandıktan sonrada Sert diskte saklanılır.

Bilgisayardaki bilgiler nasıl işlenir?

Bilgisayarın ana görevi bilgileri işlemek, yani, hesaplamaları gerçekleştirmektir. Tüm bu hesaplamaları gerçekleştiren cihaz işlemcidir. Bu yüz milyonlarca öğeleri içeren karmaşık bir çiptir.

islemci

İşlemciye hangi bilgileri işlemesini ve daha sonra onlarla ne yapmasını program söyler.

Tüm bu programlar ve veriler Hard disk ’ten indirilir.

Ama sabit disk nispeten yavaş bir cihazdır. Eğer işlemci okunacak ve daha sonra yeniden kaydedilecek bilgi için bekliyor olsaydı, o uzun süre boş kalırdı. O zaman biz de yapılacak bir işlem için saatlerle zaman harcamış olurduk.

Bu nedenle, işlemci ve sabit disk arasına daha hızlı çalışan bellek eklenildi. Yani RAM.

ana-bellek

RAM (Ana bellek) – Burada veriler ve talimatlar işlemcinin çalışması için geçici olarak saklanılır. Yani RAM de kendiliğinde sert disk gibi bilgilerin saklanıldığı yerdir. Ama bu bilgiler geçici olarak saklanılır ve bilgisayar kapandığında silinir. Bu bellek ne kadar fazla olursa bilgisayar o kadar hızlı çalışır.

Tüm gerekli bilgiler önce sabit diskten ana belleğe (RAM) aktarılır. Çalışma sırasında, işlemci sabit diske değil, ana belleğe başvurur. Ve programların ona verdiği talimatları okur. Hangi bilgileri almak ve nasıl işlemek lazım? Bu şekilde çalışmaya devam eder ve yalnız biz (yani program) kaydet talimatı verdiğimizde RAM’de yapılan değişiklikler sabit diskte kaydedilir. RAM sabit diskten ne kadar fazla bilgi alırsa işlemci aynı anda o kadar fazla iş yapar. Bunun için RAM’in fazla olması bilgisayarın aynı anda fazla iş yapması demek.

Şimdi tüm prosedüre göz atalım.

Bilgisayar kapalıyken, tüm programlar ve veriler sabit diskte saklanır. Bilgisayarı açtığımızda ve programlar çalışmaya başladığında:

1. Program sabit diskten RAM’e aktarılır ve işlemciye RAM’e hangi bilgileri indirmesini söyler.

2. İşlemci sırayla programın talimatlarını yaparak ana bellekten verileri alır ve kısım kısım işler.

3. Veri işlendiğinde, işlemci hesaplamanın sonucunu geri RAM’e aktarır ve işlemek için başka veriler alır.

4. Elde edilen sonuç sabit diske geri götürülür ve orada kaydedilir.

Tüm bunlar ekran kartı yardımıyla monitöre aktarılır ve bize gösterilir.

Bu cihazlar arasındaki bağı ise ana kart sağlar.

bilgisayar bilgiler

Evet, arkadaşlar bu yazıda bilgisayarın çalışma prensibini öğrendik. Bir sonraki yazılarda bilgisayarı oluşturan önemli cihazların parametreleri ile ilgili konuşacağım. Bu yazılardan sonra artık nasıl bir bilgisayara ihtiyacınız olduğunu anlayacaksınız.

Yeni derslerden haberdar olmak için bloğa abone olabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın!

Bilgisayar nasıl çalışır? için 1 cevap

  • başlangıç düzeyi olarak iyi bir metin fakat artık görerek öğreniyo çocuklar. Okuma hevesleri pek yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

Kullandığınız render motoru

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...