3d grafikle nasıl para kazanabiliriz? (bölüm 2)

3d-kazanc
Herkese merhaba.

Geçen yazıda bu konuya olan ilgiyi dikkate alarak konunun devamını yazmaya karar verdim. Konu gerçekten de önemli ve ilginç olduğu için, ertelememeye ve foto stoklarla belirli bir çalışma hakkında birkaç detayı aydınlatmak istiyorum.

Bazıları beni “masalcı” sanabilir, o zaman bu iş hakkında daha fazla detay ortaya çıkaralım.

Mesela, sahiplerine bir sürü para kazandıran ve şahsen benim çok beğendiyim 3d`de yapılmış resimler:

stock-photo

Karikatür ev, ağaç, deniz ve bulutlar ile gezegenin 3d resmi. Onu duvar kağıdı veya simge olarak kullanabilirsiniz, hem de o sadece güzel ve göze hoş görünüyor. Bu bir üst çalışma, onu yapmak için 3d`de bir şeyler yapabilmek lazım. Tabii ki, ofiste minder çürütüp “portfolyoyu” doldurmak daha kolay. Ama bu çalışma portfolyo için uygun değil.

Bu arada, site istatistiğine göre bu seviye çalışmalar sahibine günlük 10$ gelir getiriyor.

SADECE BİR ÇALIŞMA! Bu masal değil, gerçek. Üstelik ben sadece imzalı satışlardan bahsediyorum. Satış başına uygun olarak 2.84$ – 28$ – 140$ Ondemand, Extended ve Single – satışlar da mevcut. Örneğin, böğle satışlar çalışmanızı fincan, tişört, şapka üzerine basmak ve 500 000 kopya satmak istediklerinde oluyor. Bunun için ödeme her zamanki gibi değil, özel koşullar ve tamamen farklı fiyatlar ile yapılıyor. Bazı sitelerde hatta telif haklarının satışı da mümkün (resim başına 500$`dan başlayarak).

Sırada siyah arka planda her türlü metin ile kaplama taşının patlama resmi var. Bu her türlü afiş ve ürün reklamı için yararlı. Üstelik video da yapabilirsiniz.

Ve benzer farklı resimler.

stock-photo2

Videolar da pek ilginç, ama onları buraya eklemek nedense mümkün olmadı. Özel siparişiniz olmadığında veya sadece boş zamanınız olduğunda stoklarda zevkle yaratıcılığınızı gerçekleştirebilirsiniz. Hem basit resimler yapabilir, hem de koskoca sahneler, animasyon, özel efektler ve başka şeyler yapmanız mümkün. Bir de, iyi para kazandıran 100 video ve 1000 3d resim içeren bir portfolyonuz olduğunda, işverenler ile konuşma eğlenceli bile oluyor :cool:

İnsanın istikrar ve özgüven yedeği olduğunda hayat daha kolay ve daha ilginç oluyor. “Para parayı çeker” rastgele atasözü değil. 3d`ciler zaten frenliyorlar. V-Ray ve 3d Max`e resmi olarak kim sahip ki? Çok az kişi… Çünkü işverenler köle gibi çalıştırmaya, yönetmeye alışmışlar ve insanlar artık başka türlü olabileceği hakkında hatta düşünmüyorlar bile!

Evet, bu masal değil, binlerce dolar bu kadar kolay kazanılamaz. Hiç değilse, 4000×4000 piksel gürültüsüz, kaliteli ve pazarlanabilir resimleri görselleştirmeyi öğrenmek lazım. Ama bana inanın, deneme bile modelleme, görselleştirme, post efektler, dokulama, animasyonda ve genellikle CG iş anlayışında iyi beceriler kazandırır.

3d grafikle nasıl para kazanabiliriz? (bölüm 2) için 2 cevap

  • yazılarınızı takip ediyorum çok yararlı ve yönlendirici buluyorum.çalışmalarınız da başarılar

  • Yol gösterici ve yönlendirci bir yazı olmuş, Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

Bilgisayar Grafikleri ile ilgileniyorum

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...