3d grafikle nasıl para kazanabiliriz?

3d-grafik

Merhaba arkadaşlar, sizi sevimli blogumda selamlıyorum. Şimdi size bazı kötü çocukların acemi ve onlara benzerlerden hep gizlediği bir sırrı anlatacağım. Bu yazıda bir 3D uzmanının sadece fuar standı ve mimari proje yapmaktan başka nasıl para kazanabileceği ile ilgili konuşmaya karar verdim.

Başlayalım!

Çok hızlı ve iyi modelliyorsanız, üstelik anime ediyorsanız, meşgul olabileceğiniz ve yapmalı olduğunuz şeylerin listesi burada.

Bu sanatçılar (ressamlar) için de faydalı olabilir.

1. Fotoğraf stoklarında render ve videolar satabiliriz.

Foto stoklar resim (video) için lisans satan sitelerdir.  Eser sahibi çalışması her satıldığında satış için siteden komisyon alıyor.

“Hangi şapşal resim alır ki? – diye benden sorabilirsiniz

Bu bir gerçek, ama ABD ve Avrupa’da insanlar o kadar “kötüler ki”, kendileri çizmesin veya sipariş etmesin diye bu resimleri satın alıyorlar, çünkü bu daha kolay, çabuk ve elverişli. İşte sahiplerine bir sürü para kazandıran resim örnekleri. Bu resimler makaleler, bloglar, parlak dergiler ve kitaplarda kullanılıyor. Şahsen ben, içinde kendi resimlerim bulunan yabancı bir dergiyi okumaktan memnunluk duyarım!

fotostok

Böylece shutterstock’ta (birçok eser sahipleri için en kârlı site) indirme başına 0.38 $ veriyorlar. Bu rakamı 3,833 çarparsak – bir resim için yıllık 5000$ alacağız, eser sahibinde ise bu tür resimlerden binlerce… Şu gökdelenli dünya resmi bence müthiş!

Bu resimleri yıllar sonra bile satın alıyorlar ve onun beğenisi artıyor. Hiç kimse ve hiçbir şey size böğle resimler yapıp foto stoklarda satmaya engel olamaz. Artı, resim ve videolar satan ve başlıca dev shutterstock`tan birazcık geri kalan aşağı yukarı 15 tane site mevcut. Sadece siteye girin ve anahtar kelime yerine 3d yazın!!! Başta çoğu zaman küp gibi basit çalışmalar karşımıza çıkıyor!

Video ile durum daha da ilginç!

Örneğin, bu video yaklaşık 4000 kez indirildi, boyutuna bağlı olarak her satış başına eser sahibi 10$`dan-50$ kadar kazanıyor. Demek, eser sahibi 100 000$ artık kazanmış. Fena değil. Videoların sayı ise yüzlerce… Bir de, video satan siteler bir tane değil, onlarca. 3d`ci olarak biz bir sürü bu tür video yapabiliriz. Üstelik video oluşturmak çok ilginç bir şey, ama en önemlisi sinir bozucu müşterilerin olmaması.

3d modelleri özel sitelerde satıyoruz

Evet, buradan da iyi para kazanabilirsiniz. Ama her şey becerinize bağlı, kötü modeller kimseye gerekmez, ama iyileri ve gerekli olanları herkese lazım! Sana bile! Bu yüzden onlar oldukça iyi para eder ve iyi de satılırlar!

3d-models

Turbosquid.com – en popüler ve ünlü site, oraya girip nasıl bir şey olduğuna bakabilirsiniz! İnternetten tanıdık arkadaşın sadece 10 müthiş modeli ona ayda 1000$’ a kadar gelir getiriyor. Yalnız bununla geçinen insanlar var, onlar sürekli kamyon, telefon modelliyorlar.

Düşünsenize! Her yıl türlü ürünlerin binlerce yeni modeli çıkıyor ve çoğuna reklam, oyun ve diğer abuk subuk şeyler için onlar 3d`de lazım. Hangisi kolay – BMW`nin yeni modelini çabucak modellemek yoksa onun için 200$ ödemek mi? Elbette hazırını götürmek.

Zira 3d modelciler arabanının 3d modeli için detaylanmasından asılı olarak 1500-5000$ alıyorlar. Her bir normal hesap yapan insan bunu 200 dolara satın alır. Bu nedenle niş arıyor ve bulunmayan bir şeyi veya daha iyisini modelliyoruz. Arkadaşlar, dürüst olmak gerekirse yakında 3d yazıcılar dünyaya akacak, modelleri ise insanlar mağazalarda satın alacaklar… 3d yüzyılı daha şimdi başlıyor!!!

3D sadece fuar standı ve mimari proje yapmak değil. Farklı yönlerde de para kazanmanız mümkün.

Başka bir şeyler de yapalım, “başka şarkı çalalım, çıkalım şu orta çağın karanlığından yaaa” :smile:

İkinci bölüm

3d grafikle nasıl para kazanabiliriz? için 12 cevap

 • güzel yazı , teşekkürler…

 • Gerçekten yararlı bir yazı olmuş, uzun zamandır düşündüğüm ama cesaret edemediğim şeyi yeniden gündeme getirdiniz. Bilgilendirdiğiniz teşekkür ederim.
  Dipnot: Dünya videosunu “Mc Dandik” Filminde de görmüştüm..

 • Harika bilgi hocam. Teşekkürler.

 • hocam dediğin sitelere görsel yükleme yolunu bulamadım istock sıkıntılı geldi
  shutterstock da CONTRİBUTOR üzerinden yükleniyo sanırım ama kendi adında 2 siteyede ayrı ayrı üye olmamız gerekiyo
  ve yükleme sitesinin türkçe dil desteği yok download yerinin dil desteği var turbosquadı biliyorum bi yükleyemedim şuraya model :?:

  • Tabii ki bu sitelere ilk önce üye olmamız gerekiyor, ama her şey bununla da bitmiyor. Bazı siteler örnek görsel talebinde bulunuyorlar. Mesela shutterstock.com 10 adet görsel talebinde bulunuyor diye biliyorum. Eğer moderatörler uygun görüyorlarsa, kalite normalse o zaman seni kabul edip etmeyeceklerine karar veriyorlar.
   Yani her sitenin kendi kuralları vardır. İlk önce bunu araştırman lazım.

 • hocam yazın için teşekkürler .. ancak bu tarz sitelerden insanlar neden bizim 3 d modellerimizi indirmek gereksinimi duysun amaçları ne ? yada ne bileyim belirli markalar şişelerini çizmek markacılar adına sıkıntı çıkartmaz mı ?

  • Satın alıyorlar çünkü sıfırdan modelleme daha fazla zaman ve para istiyor. Hazırı varken neden sıfırdan yapıp zaman harcalayalım ki?

 • Peki mimari projeleri 3d halinde çizerek faydalı işler yapılabilir mi? iç ya da dış farketmez gidip bir mimar ile görüşmeli midir?

 • Hocam peki 3DExport diye bir site var. Turbosquid ile aralarında fark var mı, hangisinde kazanç daha iyi olur ?

 • http://www.3dearth.org yabancı ve türk ortaklı bir kuruluş anladığım kadarıyla, deneme amaçlı başlamıştım. Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum modellerimin satıldığını görünce yeni çalışmalarımıda yükledim. Şuanda aylık ortalama bir gelir kazanmaya başladım. ilgilenen arkadaşlara tavsiye ederim. Ödemelerimi zamanında aldım

 • Merhaba, Turbosuqid ile zamanında çalışıyordum fakat o kadar fazla teferruatı ve talepleri olduğu için bunalıp bırakmıştım. Şuanda cgtrader.com ve 3dearth.org ile çalışıyorum. Anladığım kadarıyla 3dearth.org türk ve yabancı ortaklı yeni bir kuruluş. 3 aydır modellerimi yüklüyorum 2 defa sorunsuz ödeme aldım. İlgilenen arkadaşlara önerebilirim

 • 3dearth.org son zamanların favorisi :mrgreen:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

Ekran kartı seçiminiz

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...