Darren Bartley ile röportaj

darren-bartley-roportaj

Konsept sanatçısı Darren Bartley kariyer hakkında anlatıyor ve acemilere tavsiyeler veriyor.


Darren Bartley oyun geliştirilmesinde 10 yıl deneyimi olan bir sanatçı, günümüzde Ubisoft Montreal`da baş kontsepter görevinde çalışıyor. Daha önce Darren, karakter sanatçısı pozisyonunu tuttuğu ve Ryse: Xbox One için Son of Rome oyununun gelişmesine katıldığı Crytek`te çalışıyordu. Bundan önce Darren bir türlü yayınlanmayan Jagex geliştiricisinin Sci-Fi MMO projesi üzerinde çalışıyordu. “Ben süreçte iptal olunan ve sonuçta yayınlanmayan projeler üzerinde çalışmak zorunda kaldım”, – anlatıyor sanatçı. Darren kontrast üzerinde oynamayı çok seviyor, olağanüstü, çarpıcı tasarımlar oluşturarak, hem 2D, hem de 3D tekniklerde çalışıyor.

roportaj

Kendini nasıl sırf oyun geliştirmesinde buldun?

İlk kez bu gezegenin havasını 1979 yılında aldım, ama “Yıldız Savaşları” galasına katılmak kısmet olmadı. Kendimi bildim bileli, hep çiziyordum, video oyunlar oynuyordum, hep filimler izliyordum. Zamanla bu üç bileşen hayatımın bir parçası oldu.

Sanatı lisede öğrenmeye başladım, sonraysa yerel sanat kolejinde devam ettim, ardından oyun tasarımı üzerine bir derece aldım. Ama tüm bu deneyim lüzumsuzdu, boşuna harcanan zamandı. Oyun geliştirme endüstrisinde çalışmayı delicesine istiyordum, ama nasıl olacak bilmiyordum, hatta konsept sanatının varoluşundan haberim yoktu. Her şey bir dergide Feng Zhu`nun çalışmalarını gördükten sonra değişti. O andan itibaren ne ile uğraşmak istediğimi artık biliyordum.

Tonlarla video ders izledim, o sıralarda onlar henüz gülünç derecede ucuzdu. Bu beni ilk işim olan Jagex`e götürdü, beş uzun yıl boyunca Sci-Fi MMO janrında oyunun gelişiminde iştirak ettim. Ama sonuçta projeyi iptal ettiler. Her şey benim için müthiş bir deneyim oldu, çocuklar bana gece gündüz deneyim yapmaya izin verdiler, ben çevremde olan inanılmaz yetenekli insanlardan öğreniyordum. Sonraysa Crytek ve Ubisoft ‘a freelance olarak çalıştım. En fazla bir şeyin oluşturulma sürecini seviyorum, umarım aşkım sonsuz olur.

interview_03
Dünyaya ne vermek istiyorsun?

Ne az ne, de çok, ürpertici karakterlerimle tüm insan ırkını kurtarmak ve kanserden tedavi etmek. Artı, kendi projelerim üzerinde çalışmak istiyorum, örneğin, TRIBAL`ın, insanların aklında ciddi bir rezonans yaratmasını isterim. Belki de, yukarıda belirttiklerimin üstesinden gelirim.

interview_09
Sana ne ilham veriyor?

Doğa – benim asıl ilham kaynağım, özellikle böcekler, robotik, Bill Watterson ve Mike Mignola. En çok yuvarlak biçimleri seviyorum, turuncuyu, özensiz çizgileri, insanın gözünü kapatacak her şeyi ve daha çok, mümkün kadar çok turuncu.

interview_05

Acemi sanatçılara önerin.

Ben teknik açıdan çok güçlü, mükemmel render`li, ışıklı, vb., bir sürü çalışma gördüm, ama onun yanı sıra biçimleri çok sıkıcıydı. Bu nedenle çalışmalarınızı tasarım, yaratıcılık sayesinde güçlendirmeye çalışın. Ritim ve dengeyi acımadan kullanın, biçimleri, detayları, tezatları ve malzemeleri sürekli tekrardan çalıştırmaya mecbur edin. Aynı detayları ve perspektifleri cilalamayın. Doğru çekimler seçin ve onlara göze hoş olamaya izin verin! Bir de eğlenin. Mümkün kadar fazla eğlenin. Bazı insanlar her şeyi çok ciddiye alıyorlar.

interview_06 interview_08 interview_10 interview_11 interview_12 interview_13 interview_14 interview_15 interview_16 interview_17

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

Kullandığınız render motoru

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...