VrayDisplacementMod yardımıyla Halı oluşturma.

VrayDisplacementMod

Merhaba arkadaşlar. Bu dersimizde biz VrayDisplacementMod modifierini kullanarak halı oluşturacağız. Aslında 3ds Max programında yeterince halı yapma yöntemleri vardır. Mesela bunlardan biri Hair and Fur modifierini kullanarak yapılan yöntemdir. Ama bu yöntemin kötü yanı fazla ayarların yapılması ve fazla bilgisayar kaynağının kullanılmasıdır. Bundan başka eğer Hair and Fur modifierini hiç kullanmadıysanız işiniz daha da zorlanacaktır. Çünkü fazla ayarları vardır. Ama bu modifieri kullanmanın güzel yanı onun yardımıyla çok güzel uzun tüylü halıların yapılması.

Bu derste göstereceğim yöntemleyse biz yalnız kısa tüylü halı yapabiliriz. Uzun tüylü halı yapmamız için maalesef kullanacağımız yöntem yaramıyor. Bunu yapsak bile halımız gerçekçi gözükmeyecek. Ama bu yöntemin avantajı çok basit ve hızlı olmasındadır. Ama render sürecini defalarca uzatacak. Buna hazır olun.

Yapmamız gereken şey bir plane çizip ona materyal atamak. Diffuse olarak bir halı resmi seçin. Daha sonra bu plane’e VrayDisplacementMod modifieri ekleyin. Sonra modifierin Texmap bölümüne noise resmi eklemeniz lazım. Amount (Yükseklik) değerini 1 cm yapın.

Max’in kendi standart Noise haritasını da kullanabilirsiniz. Böylece render sürecini biraz azaltmış olacaksınız. Ama ben kendi noise resmimi kullandım. Buradan kopyalayıp sizde kullanabilirsiniz.

noise

Daha sonra bu resmi Texmap bölümünden alıp İnstance yolu ile bir slota atın. Resmi kontrol edebilmemiz için. Ve Tiling bölümüne istediğiniz rakamı girin. Ne kadar yüksek olursa noise o kadar küçük olacak. Ben 10 yazdım.

Tür olarak 2D mapping seçin ve Resalution bölümüne daha yüksek rakam girin (2-3 katı fazlası). Bu kadar basit. Aşağıdaki örnek resimde olan halı bu yöntemle yapılmış ve fena gözükmüyor  :-)

VrayDisplacementMod simple
Bir sonraki derste görüşmek üzere. Hoşçakalın arkadaşlar

VrayDisplacementMod yardımıyla Halı oluşturma. için 1 cevap

  • Yatak odası renderı sana mı ait Nizami dostum ? Eğer sizinse tebrik ederim. Çok başarılı bir çalışma…Ayrıca bugün , sizin hazırladığınız bu dersi bende deneyeceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bugün dünden daha iyiyiz!

Dersler
Anket

En fazla öğrenmek istiyorum

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...