Yazar

Nizami MammadovMerhaba arkadaşlar. Bu yazıda kendim ile ilgili konuşmaya karar verdim. Ben kimim? Bu sanatı nasıl öğrendim? Nereden nereye geldim? Ve s.

ilk kez elim mause ve klavyeye 12 yaşımda dokundu. ContrueStrike oynamak için. Okulun yanındaki internet kafede bu oyunu oynamak için okulu sürekli nasıl kırdığım ve okul müdürünün bizi sürekli burada bulup tokat atarak geri götürdüğü günler şimdiye kadar hatıramda.

O zamanlar bilgisayarda yaptığım en süper iş anne ve babamın fotoğraflarıyla Paintte basit bir montaj yapmaktı. Daha sonra bir üst seviyeye geçtim ve bilgisayarıma photoshop yükledim :-)  Ama bu kadar muhteşem bir programı sadece resim kırpma için kullanıyordum.

3D âlemle tanışlığım 18 yaşımda oldu ve her şey AutoCad programından başladı. Bir gün dayım beni evine çağırdı ve dış cephe tasarımı yapmak için böğle bir programın olduğunu ve eğer öğrenirsem bana iş bulabileceğini söyledi. O zaman okulu bitirip Azerbaycan Ekonomi Üniversitesine girmiştim. Öğrenci olarak ek para kazanmak için bu çok güzel fırsattı. Böylece kendi harçlığımı karşılaya bilirdim.

Bu şekilde 3D âlemine ilk adımlarımı attım. Ama daha sonra iyi tasarım yapmak için AutoCad’in yetmediğini anladım. İnternette çözüm ararken 3D Max’i buldum. Bundan sonra her şey çorap söküğü gibi gitti zaten. İnternette farklı farklı siteler buldum ve bu sitelerde insanların yaptığı işleri gördükten sonra bu sanata vuruldum ve onlar gibi olmaya karar verdim. Bundan sonra her şey ardı ardına gitti. 3D Max, Vray, Photoshop, Mudbox, Vue ve daha neler neler.

Üniversiteyi bitirdikten sonra diplomam üzere değil, bu yönde bir Türk şirketinde işe başladım. Türk dilini böylece geliştirdim. (Eğer yazılarımda ve derslerimde bazı hatalar olursa lütfen kusuruma bakmayın)

Sonra kendi tecrübemi başkalarıyla paylaşmak için bir site yaptırmağa karar verdim. Bu işte bazı problemlerle karşılaştıktan sonra, kendi sitemi kendim yaparım değerek WEB sanatını öğrenmeğe başladım. WEB işini o kadar sevdim ki bu beni 3D tasarımdan bir yıldan fazla ayrı tuttu. Bu zaman içeriğinde Web ile ilgili her şeyi öğrenmeye çalıştım. Bu şekilde kendimi SEO âlemine de attım.

Şimdi her üç yönde çalışıyorum. 3D (CG), WEB ve SEO. Ve her üç yönde kendimi geliştiriyorum. Eğer çalıştığınız alanda en iyi uzman olmak için çabalamazsanız hiç bir zaman zirveye ulaşamazsınız arkadaşlar. Eğer en iyi olursanız en azından bunun için çaba gösterirseniz mutlaka diğerlerinden seçileceksiniz. Mutlaka insanlar sizi fark edecekler, inanın.

Ben de her şeye sıfırdan başladım. Bilgisayarımı tamir ettirmek için cep telefonumu satmaya mecbur olduğum günler bile oldu. Hiç kimse anasının karnından uzman olarak doğmuyor. Sadece bazılarının bünyesinde olduğu için istediklerine çabuk ulaşırlar. Bazılarıysa dişiyle tırnağıyla didinip, karşılarına maksat koyup o zirveye ulaşır.

Ben bu blogda bilgisayar grafikleri ile ilgili hayatım boyunca topladığım tecrübeyi paylaşacağım. Umarım bu bilgiler size faydalı olacaktır. İnşallah kısmet olursa WEB ve SEO alanında da topladığım tecrübeyi paylaşmak içinde yeni bloglar yapacağım. Yeni zirveleri feth etmeniz dileğiyle, Hoşçakalın!

Saygılarımla.